מחירי הדיור בישראל אשר התנפחו למימדים חסרי פרופורציה הביאו לא מעט משקיעים לחפש אלטרנטיבות אחרות לעיתים מעבר לים הרחק ממקום מגוריהם. כל אדם גם אם הוא לא אחד בעל ניסיון בהשקעות נדל"ן יכול בקלות לאתר במנועי החיפוש השונים נכסים למכירה בכל עיר אירופאית ולהבין כי לרוב מחיר הנכס יהיה נמוך באופן משמעותי ממחירי הדיור בישראל. במאמר זה, נציין ונחדד את היתרונות ברכישת דירה במדינה זרה אל מול החסרונות הקיימים בכך. נראה מהם החסרונות הבולטים בהשקעה במדינה זרה וכיצד מומלץ לפעול אם וכאשר שוקלים צעד כזה.

 

 

מחיר הנכס הוא שיקול מרכזי 

חיפוש קצר עבור השקעות נדל"ן בכל מדינה אירופאית יעלה אין ספור נכסים במחירים שלא הכרתם עד כה. לצורך העניין, בהשוואה לערי מרכז הארץ וירושלים, ניתן למצוא בערי בירה וערים מרכזיות אחרות באירופה נכסים בשליש מחיר או אפילו פחות מכך נדל"ן למכירה אשר בערי ישראל היה נמכר במחירים בלתי נתפסים הרחוקים מהישג ידו של הישראלי הממוצע.

 

גם מבחינת אחוזי תשואת הרווח מהשקעה זו אין ספק שבסופו של יום נשאר המשקיע עם יותר כסף בכיסו מאשר משקיע ישראלי אשר רכש נכס במחיר מופקע. יחד עם זאת, כפי שנראה מיד, לא כל מה שנוצץ הוא זהב ולא כל מה שנראה לנו זול ו בהמפתה בהכרח מתאים לכל אחד.  

 

המרחק הגאוגרפי והתמצאות בחוק ובכללים המקומיים

שיקול מרכזי ברכישת נכס במדינה אחרת הוא המרחק הגאוגרפי וחוסר התמצאות בכללים המקומיים ובחוק. כיצד נוודא כי הנכס אכן נקי משעבודים או אינו ממושכן לבנק? האם יש גורם ישראלי אשר ניתן להיעזר בו במהלך רכישת הנכס? כיצד נוכל לנהל את הטיפול בנכס בשלט רחוק? כל אלו שאלות אשר עולות כמעט תמיד בקרב משקיעים המעוניינים לרכוש דירה מחוץ לגבולות מדינת ישראל בפרט בקרה המשקיעים אשר אינם מנוסים ברכישת נכס בחו"ל.

 

אכן, שיקולי מרחק גאוגרפי ואי הכרת הנפשות הפועלות באזור הרכישה לרבות כללי המקום ותפעולו עלולים להקשות על תהליך הרכישה וכדאיותו. אין ספק כי נכס אשר לכאורה נרכש במחיר נמוך באופן ניכר ממקבילו הישראלי אך בסופו של יום לא מנוהל כפי שצריך, לא רק שלא יפיק רווחים לבעליו אלא עוד עלול להכניסו לחובות כספיים ולעיתים אף לבעיות משפטיות.

 

ניתן לומר כי בעיית המרחק הגאוגרפי ויכולת שליטה בניהול הנכס הולכת ומצטמצמת עם השנים תודות לשמים הפתוחים ומחיר הטיסה הזולים וכן לחברות הניהול הרבות אשר תמורת אחוז מסוים משכר הדירה תנהל עבורכם את הנכס מא' עד ת'. יש לשים לב כי בעת שקלול אחוז התשואה מרווח ההשכרה יש לקחת בחשבון את תשלום החברה המנהלת כגורם המשפיע על גובה התשואה המתקבלת בגין השכרת הנדל"ן.

 

 

 

גורמים משתנים אשר יש לבדוק ברכישת נכס בחו"ל

ישנם מספר גורמים משתנים אשר יש לקחתם בחשבון כאשר מעוניינים לרכוש נכס במדינה אחרת.  

  • המרחק הגאוגרפי - נכס הנמצא ביוון או קפריסין אינו דומה לנכס הנמצא בארה"ב. טיסה ליוון או קפריסין קצרה וזולה באופן משמעותי מנכסים הנמצאים מעבר לאוקיינוס. קרבה גאוגרפית לישראל תקל על ניהול הנכס והשליטה בו.
  • מצבה הכלכלי של המדינה ושינויים צפויים בה - לדוגמה, יוון הייתה תקופה ארוכה במצב כלכלי קשה אך לאחרונה החלה להתאושש וכלכלתה שבה אט אט לדרך המלך. מדינה אשר חוסנה הכלכלי אינו תקין או יש בה שינויים בשיטת הממשל מומלץ לשקול בכובד ראש השקעה בה.
  • מיקומו של הנכס - היות ולרובנו אין ידע מקדים והבנה במיקום הנכס ושוק השכירות במקום, מומלץ להיוועץ עם מתווך נדל"ן המכיר את סביבת המגורים של המבנה ויוכל להאיר את עיננו בגורמים משתנים הרלוונטים ליכולת השכרתו.
  • מיסוי וכללים משפטיים אחרים - בכל מדינה ומדינה כללי המיסוי משתנים ובחלק מהמקומות עלול הדבר להשליך על כדאיות העסקה. מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן טרם רכישת הנכס על מנת שניתן יהיה להבין טוב יותר מה אחוז התשואה אשר יוותר בידנו בסופו של יום.

 

רכישת נדל"ן להשקעה בארץ או בחו"ל בסופו של דבר תלוי בסוג המשקיע

ניתן למנות עשרות יתרונות או חסרונות ברכישת נדל"ן בחו"ל על פני הארץ. היתרון הגדול ביותר הוא כמובן המחיר הכלכלי הנמוך באופן משמעותי בהשוואה לישראל אך כפי שראינו לא תמיד יתרון זה בהכרח מתאים לכל משקיע.

 

טרם קבלת ההחלטה על רכישת דירה מחוץ לגבולות המדינה בידקו היטב את היעד בו תרצו להשקיע ואחוזי התשואה אשר תקבלו מהשקעה זו.  

 

בדקו גם את קצב עלית מחירי הדיור במקום וחוסנו של שוק השכירות בסביבת הנכס. לעניין המיסוי ישנו שיקולי מרכזי ברכישת הנדל"ן ולעיתים עלול להשליך על העסקה כולה. ניתן להיוועץ עם גורמי מקצוע המתמחים בעסקאות נדל"ן בחו"ל כגון מתווכי נדל"ן וכו' אשר יכולים לסייע לכם להבין טוב יותר האם רכישת נכס בחו"ל היא הדבר הנכון עבורכם או שמה חרף מחירי הדיור הגבוהים בישראל עדין האפוציה המומלצת עבורכם היא השקעה בישראל.