באופן טבעי כאשר אנו מחפשים דירה להשקעה או למגורים אנו בוחנים את הנכס האופציונלי בהתאם למחירו כפי שמפורסם באתרי האינטרנט השונים או מוצע לנו על ידי המתווך אשר התקשרנו עמו. האמת היא, כפי שנראה בפסקה הבאה, כי כאשר רוכשים נדל"ן או דירה למוגרים ישנן הוצאות כספיות לא מבוטלות עם תהליך רכישת הנכס, הוצאות אשר לעיתים מסתכמות בעלויות כספיות גבוהות אשר יש ליתן להן את הדעת בעת תהליך רכישת הנכס.

יש לזכור וליתן מודעות להוצאות הכספיות הכרוכות ברכישת הנכס ונלוות לו. קניה חכמה של נדל"ן תהיה כזו אשר תאפשר לרוכש לקנות את הנכס המועדף עליו אך יחד עם זאת לא תשאירו עם חובות כספיים אחרים עקב רכישת הדירה. במאמר זה נעורר את המודעות להוצאות הכספיות הנלוות לרכישת נדל"ן או דירת מגורים, נבחן אלו הוצאות צפויות לרוכש הנכס ולמה עליו להתכונן.

 

רכישת דירה יד שנייה

לרכישת דירה יד שנייה קיים יתרון מובהק על פני דירה מקבלן והוא קבלת מפתחות הדירה במועד רכישת הנכס. כאשר מזמינים דירה מקבלן אמנם מקבלים דירה חדשה אשר איש מעולם לא עשה בה שימוש אך יחד עם זאת, עד קבלת מפתחות הדירה עלול הרכוש להמתין חודשים ארוכים ולעיתים שנים.

כאשר אנו מעוניינים לרכוש דירה יד שניה עלינו לקחות בחשבון את ההוצאות הכספיות הנלוות לרכישת הנכס ובעיקר את הדברים הבאים:

  • תיק המשכנתא – כמעט כל רכישת נדל"ן תהיה מלווה בנטילת משכנתא מאחד הבנקים הנמצאים במדינת ישראל. רוכשים מעטים בפרט במצב שוק הדיור הרותח במדינת ישראל, יכולים להרשות לעצמם רכישת נדל"ן ללא נטילת משכנתא. מעבר לנטילת המשכנתא עצמה, צפוי הרכוש לשלם לבנק עמלות שונות עבור פתיחת התיקים ודברים נוספים, פעולות אשר עלולות להסתכם במאות שקלים.
  • ביטוחים שונים – כאשר נוטלים משכנתא ולצורך העמדת ערבויות שונות לטובת הבנק, מחייב הבנק את הרוכש לבצע ביטוח דירה ולעיתים גם ביטוחים נוספים שונים. ביטוחים אלו יוסיפו להוצאה הכספית של הרכוש מאות שקלים בחודש ועליו לזכור זאת.
  • יועץ משכנתאות – פעמים רבות בשל אילוצים כספיים כאלה ואחרים או מתוך רצון לקבל את המשכנתא הטובה ביותר, פונים הרוכשים ליועץ משכנתאות אשר מסייע להם ליטול משכנתא בתנאים נוחים המתאימים ליכולתם. טיפול על ידי יועץ משכנתאות כרוך בתשלום של אלפי שקלים. מאידך, יש לזכור כי פעמים רבות לסיוע על ידי יועץ משכתנאות יכולה להיות השפעה ישירה על תשלום המשכנתא שלכם לטווח הארוך ולטווח הקצר ומשכך יש לשקול בחיוב את הסיוע שלו.
  • דמי תיווך – כמעט כל רכישת נדל"ן מתחילה בסיוע של מתווך אשר מסייע בבחירת הנדל"ן ומקשר בין הרוכשים לקונים. דמי תיווך הינם אחוז הנגזר משווי הנכס ומהווה אף הוא הוצאה כספית הכרוכה ברכישת נדל"ן. יש לציין בהקשר זה כי רכישת נדל"ן באמצעות מתווך הוא האופציה הטובה ביותר לרוכשים אשר אינם בקיאים בשוק הדיור ומעוניינים למקסם את הרכישה שלהם. מתווך, יוכל לסייע לרוכשים לבחור את דירת חלומותיהם ולהאיר את עיניהם בדברים הקטנים שלא שמו לב אליהם.
  • שיפוץ הנכס – פעמים רבות כאשר אנו נרכוש דירה יד שניה אנו נרצה לשפץ את הנכס ולהתאים אותו לשימוש שלנו. שיפוץ דירה היא הוצאה כספית לא קטנה אשר יש לשקול אותה היטב בטרם רכישת הנכס. לעיתים, הוצאות שיפוץ הדירה יכולות להוות שיקול מכריע בעת בחירת הנדל"ן.

 

רכישת דירה חדשה מקבלן

רכישת דירה מקבלן מחד תסב עונג רב לרוכשים אשר יכנסו להתגורר בדירה חדשה אשר איש מעולם לא עשה בה שימוש אך מאידך יש לזכור כי לדירה חדשה מקבלן צפוית הוצאות כספיות נוספות / אחרות מרכישת דירה יד שנייה.

  • מדד תשומת בניה – פעמים רבות דירה הנרכשת מקבלן הינה דירה על הנייר כאשר הכניסה לדירה בפועל תתבצע מספר חודשים ארוכים לאחר הרכישה עצמה. יש לזכור כי כל עוד לא שולם לקבלן מלוא התשלום עבור הדירה, יעמוד מדד תשומת הבניה בצמוד לתשלום הנותר לקבלן. מדד תשומת בניה יכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים בסופו של דבר ויכול להוות הוצאה כספית לא קטנה עבור הרוכשים.
  • רכישת ריהוט מלא – דירה מקבלן הנמסרת לרוכשים מגיעה עירומה לגמרי ללא דבר הנמצא בה. בדירה יד שנייה פעמים רבות נותרים חפצים רבים בנכס כגון חדר ארונות, תנור אפיה, כיריים אינדוקציה וכו'. ריהוט זה יכול לבוא לידי ביטוי בתשלום נוסף של אלפי שקלים.

בדירה הנרכשת מקבלן יש לזכור כי כל התשלומים הסמויים אשר צוינו לעייל בדירה יד שנייה יבואו לידי ביטוי גם ברכישת דירה מקבלן. תשלום משכנתא, תשלום ביטוחים וכן תשלום עבור יועץ משכנתאות. בסופו של דבר לרכישת דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה ישנם הבדלים קטנים אשר יכולים לבוא לידי ביטוי בהוצאה כספית גבוה כגון מדד תשומות בנייה.

בין אם בחרתם לרכוש דירה מקבלן ובין אם באמצעות מתווך דירה יד שנייה, זכרו כי להליך רכישת הדירה או הנכס צפויות הוצאות כספיות נלוות לא קטנות.