שאלה מרכזית העולה כאשר מעוניינים להשקיע כסף שנחסך באפיק כלשהו היא במה מומלץ וכדאי להשקיע, האם בנדל"ן/דירה להשקעה או בתיק מניות המורכב ממדים שונים. ככל הידוע, לשאלה זו אין תשובה חד משמעית והתשובה לה תלויה ברצונו של המשקיע, הבנתו בשוק הנדל"ן / מניות וכן בגורמים אחרים.

 

חשוב לזכור כי תיק השקעות והשקעה בנדל"ן הן שתי השקעות שונות לעיתים אף משלימות אחת את השנייה, משקיעים רבים משלבים השקעה בנדל"ן לצד השקעה בתיק מניות מניב תשואה. לא כל משקיע בנוי וערוך להשקעה בתיק מניות ולכן יש לשקול היטב את האופציה הנבחרת לפני ההשקעה.

 

תיק השקעות אינו דורש השקעה ראשונית גדולה

כולנו יודעים כי לצורך רכישת דירה להשקעה או כל נכס נדלני אחר יש להגיע ערוכים ומוכנים עם סכום כסף לא קטן מראש לצד נטילת הלוואה או משכנתא להשלמת הליך הרכישה. לעיתים, מדובר במאות אלפי שקלים ובפועל יוצא הכבדה כלכלית על משק הבית. כאשר מעוניינים לפתוח תיק השקעות ולהתחיל להשקיע במניות, אין צורך בהשקעת סכום כסף רב בתחילת הדרך.

לרוב, כרטיס הכניסה לעולם המניות דורש אלפי שקלים בודדים באמצעותם ניתן לפתוח תיק השקעות ולהתחיל לסחור במניות. הקלות יחסית בה ניתן לפתוח תיק השקעות בסכום כסף קטן מעניקה יתרון עצום למשקיע המעוניין לבצע פעולה כלשהי עם הכסף שחסך.

תיק השקעות בשונה מנכס נדלני יכול שיכיל רק את סכום הכסף הראשוני אשר המשקיע העביר אליו ויכול גם שיגדל מחודש לחודש בהתאם להפרשות הכספיות שתופקדנה אליו. בשונה מנכנס נדלני, בתיק השקעות יש למשקיע יכולת לשלוט בכספים המועברים לתיק וכן בניודם לחשבון הבנק שלו חזרה.

 

בתיק השקעות אין צורך להתמודד עם שוכרים

אחד הקשיים אשר משקיעים חווים בהשכרת נכנס נדלני לצורך השקעה הוא התמודדות עם השוכרים וטיפול בבעיות הנוצרות מכך. לא אחת שוכרים ומשכירים נאלצים להגיע לבתי משפט בשל סכסוך כזה או אחר ולבסוף מפסידים כספים רבים, אנרגיה ומשאבים אחרים.

התמודדות עם שוכרים דורשת לפעמים אורך רוח, מתן מענה בשעות לא שעות וכן תיקון נזקים שונים אשר נגרמו למושכר. תיק השקעות בשונה מנכנס נדלני חוסך מהמשקיע את כל הדברים הללו ומעניק לו שקט. איך אמר פעם אדם חכם?! "תיק השקעות לא יחייג אליך בלילה לבוא לתקן פיצוץ בצינור האמבטיה".

כמובן שלא כל מה שנוצץ הוא זהב ולהשקעה בתיק מניות כפי שנראה בהמשך חסרונות רבים אחרים אשר כלל לא בטוח מעמידים אותו ביתרון על פני השקעה בנכנס נדלני.

 

אז למה בכל זאת השקעה בנדל"ן?

השקעה בנדל"ן נתפסת מזה שנים כהשקעה מסורתית, סולידית המעניקה למשקיע שקט נפשי, יציבות והכנסה פאסיבית צנועה אך בטוחה. לתפיסה מסורתית זו מספר מניעים מרכזיים אשר שירשו בציבור את התפיסה כי השקעה בנדל"ן הינה ההשקעה המועדפות.

  • בניגוד להשקעה בתיק מניות הרי שהשקעה בנדל"ן אינה דורשת ידע והתנסות ראשונית. השקעה בתיק מניות דורשת הכרת החברות בהן משקיעים וכן התמודדות עם מונחים ומושגים לא מוכרים. גם השקעה בנדל"ן דורשת הכרת שוק הנדל"ן אך במקרה זה מדובר בכללים די פשוטים וניתן להיעזר לצורך כך בגורמי מקצוע שונים כגון מתווך נדל"ן.
  • בתיק השקעות יש התעסקות קבועה לעיתים יומיומית הדורשת מהמשקיע להיות קשוב לתנודות הקיימות בשוק המסחר ולבצע פעולות שונות. בהשקעה בנדל"ן הרי משהושכר הנכס ההתעסוקות של המשכיר עמו נמוכה מאוד אם בכלל.
  • חשיפה לסכנות. בעוד שוק המניות חשוף לסכנות שונות אשר אינן בשליטת המשקיע הרי בהחזקת נכס נדלני הסיכון פוחת באופן משמעותי. החזקת נכס מעניקה למשקיע שליטה כמעט בלעדית ומוחלטת בנכס בעוד בתיק השקעות יכולת ההשפעה של המשקיע כלל לא קיימת והוא נתון לחסדי המניה או המדדים השונים.
  • התפיסה כי נכס מוחשי, פיסי הוא דבר שלא ניתן לאבד בעוד השקעה בתיק מניות נראית כהשקעה וירטואלית אשר אינה קיימת. אמנם, מדובר בתפיסה פסיכולוגית אשר אינה נכונה במבחן ההיגיון אך אין ספק כי מדובר בטענה נפוצה הקיימת בקרב משקיעים.

 

שילוב בין השקעה בנדל"ן לתיק השקעות

היות ולא הכל שחור או לבן הרי ששילוב בין השקעה בנדל"ן להשקעה בתיק מניות הוא הדבר הנכון והמומלץ. כמובן, שילוב השקעות אלו דורש הפרשה כספית לא קטנה מצד המשקיע לעיתים מידי חודש בחודשו אך בסופו של דבר במבחן פיזור הסיכונים מדובר בצעד נכון וחכם.

חשוב כי כל השקעה או התנסות בפרט בעולם המניות תעשה באמצעות בעל מקצוע הבקיא בעבודתו על מנת שניתן יהיה לצמצם את הסיכונים השונים. גם כאשר מעוניינים להשקיע בנדל"ן מומלץ לפנות לבעל מקצוע המתמחה בתחום זה ולאפשר לו לתרום מהידע שלו לצורך כך.

מתווך נדל"ן מנוסה ובקיא בשוק הנדל"ן יוכל באמצעות הכלים שרכש להתאים נכס ראוי בדיוק למידותיו של המשקיע בהתאם לתקציב הכספי שלו ויתר רצונותיו. שילוב השקעות ופיזור סיכונים יביאו לעליה בתשואה השנתית המתקבלת מההשקעות ויבנו עתיד כלכלי טוב יותר למשקיע.