לרוב רוכשי הדירות להשקעה אלו רוכשים אשר התנסו לפחות פעם אחת בחייהם ברכישת נדל"ן וברשותם ניסיון כלשהו בהתנהלות מול גורמים שונים המעורבים בהליך הרכישה לרבות בעלי מקצוע רלוונטיים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי רכישת דירה להשקעה אינה דומה לרכישת דירה או נכס למגורים וקיימים הבדלים מהותיים בינהם.

 

כאשר אנו רוכשים דירה למגורים מטרותינו מהנכס שונות, אנו נצפה לדברים אחרים ממיקום הנכס ומאופיו וכן לא נסכים להתפשר על פרטים אשר בדירה להשקעה יכול להיות שלא היינו שמים עליהם דגש ומייחסים להם חשיבות. במאמר זה נציין על קצה המזלג את השאלות העיקריות העולות בעת רכישת נדל"ן להשקעה. נראה על אילו דברים יש לשים לב ואילו שיקולים מומלץ לשקול טרם הרכישה.

 

מטרת ההשקעה בנכס

בראש ובראשונה כאשר רוכשים נכס להשקעה יש לשאול את עצמנו מה המטרה לשמה אנו מעוניינים לרכוש נכס להשקעה. האם אנו מעוניינים בתשואה גובהה על חשבון בלאי מואץ של הנכס או שמה אנו מעדיפים שכירות לטווח ארוך כאשר התשואה השנתית תהיה נמוכה יותר. שאלות נוספות העולות בנכס להשקעה הן לדוגמה עד כמה נרצה להיות מעורבים בתחזוקת הנכס וניהולו וכמה אנרגיות אנו נסכים לבזבז על הטיפול בו.

לשאלות אלו השלכות ישירות על בחירת הנכס וכמובן ניהולו. ככל ואנו נרצה לנהל בעצמנו את הנכס בין אם השכרתו לטווח קצר ובין אם לטווח ארוך הרי שיש לבחור דירה הנמצאת בקרבת מרכז חיינו כך שההתעסקות עם הנכס תהיה קלה יותר ונעימה. במידה ואנו נרצה להעביר את ניהול הנכס לחברה מנהלת הרי שעלנו לקחת בחשבון את העלויות הכספיות הכרוכות בכך. מאידך, הדבר מאפשר רכישת נכס גם במיקום רחוק גאוגרפית מאזור מגורינו.

 

התקציב הכספי העומד לרשותנו

ללא ספק רכישת דירה היא הוצאה כספית לא קטנה גם אם מדובר בדירה בפריפריה ישנה וקטנה. מחירי הדירות בישראל הולכים וגדלים מיום ליום כך שלרובנו רכישת דירה היא הוצאה כספית עצומה. כאשר רוכשים דירה להשקעה יש לשערך באופן נכון ומדיוק את התקציב הכספי העומד לרשותנו ובהתאם לכך לחפש את הנכס האופצוינלי.

בשערוך התקציב הכספי יש לקחת גם בחשבון הוצאות סמויות אשר אינן נראות לעין בטווח הקצר כגון מס רכישה, מס שבח, עמלת תשלום למתווך, שכר טרחת עורך דין, שיפוץ הדירה וכו'. הוצאה כספית זו עלולה להגיע לעיתים לעשרות אלפי שקלים ואין להתעלם ממנה בבנית תקציב רכישת הדירה להשקעה. תקציב כספי לרכישת הדירה הוא אחד השיקולים העיקריים והמשמעותיים ביותר אשר יש לקחת בחשבון כאשר מעוניינים לרכוש דירה.

בעת חישוב התקציב הכספי יש לקחת בחשבון אף את התשואה אשר נקבל עבור ההשקעה כך שכלל לא בטוח כי דירה גדולה וחדשה להשקעה היא הדבר הנכון עבורנו. לעיתים דירה קטנה ומשופצת באופן סביר תשיג תשואה גבוהה יותר מדירה גדולה.

 

רכישת דירה להשקעה בחו"ל או בישראל

לאחרונה בשל מחירי הדיור הבלתי פרופרציונלים בישראל החלה נהירת משקיעים לעבר מדינות שונות כגון יוון, פולין, ארה"ב וכו'. רכישת דירה להשקעה בחו"ל היא עניין הדורש ידע וניהול סיכונים נכון. אמנם, מחירי הנדל"ן במדינות אחרות פחותים באופן משמעותי ממדינת ישראל אך המרחק, העדר ניסיון והכרת החוק המקומי עלולים לחבל בהכנסה הצפויה כך שבסופו של דבר יצא שכרו בהפסדו של המשקיע.

מסיבה זו, משקיע אשר אינו מכיר ובקיא במדינה בה הוא מעוניין להשקיע מוטב לו לשקול בכובד ראש השקעה מחוץ לגבולות מדינת ישראל. לעיתים לא כל מה שנוצץ הוא זהב ולא כל מה שזול יותר בהכרח שווה שנשקיע בו.

 

שתפו את ההתלבטויות שלכם עם בעל מקצוע

לא סתם נאמר דאגה בלב איש ישיחנה. רכישת דירה להשקעה באופן טבעי מעוררת לא מעט שאלות, התלבטויות ותהיות. לרוב, משקיעי הנדל"ן אינם מנוסים מספיק על מנת שיוכלו לקבל את ההחלטות עבור הנכס שלהם בצורה אובייקטיבית ומנוסה.

בחירת מיקום הנכס, סוג הנכס, שוק השכירות הצפוי במקום הדירה כל אלו פרמטרים אשר יש לתן להם את הדעת כאשר מעוניינים לרכוש דירה להשקעה. על מנת שניתן יהיה למקד את חיפוש הדירה בדיוק לרצונותינו ושאיפותינו מומלץ לפנות למתווך נדל"ן אשר יוכל לסייע לנו להבין איזה נכס מותאם עבורנו ובאיזה אזור מומלץ לנו להשקיע את כספנו.

מתווך נדל"ן באופן טבעי מכיר את שוק השכירות באזור הדירה אותה נרצה לרכוש. בשל אופי תפקידו יוכל מתווך הנדל"ן גם להמליץ לנו על נכסים מניבים אשר ניתן יהיה להשכירם בקלות וללא קושי. מתווך הנדל"ן יוכל גם לקשר אותנו עם בעלי המקצוע הנדרשים לצורך רכישת הנכס ולסייע לנו בפתרון הדילמות שהתעוררו לנו במהלך רכישת הנכס.

רכישת נדל"ן להשקעה הוא עניין אשר יש לשקול בכובד ראש ולתכנן. במאמר זה נגענו במעט הנדרש כאשר מעוניינים לרכוש דירה להשקעה. בשביל השקט הנפשי שלכם ומקסום ההשקעה פנו לבעל מקצוע אשר יסייע לכם ברכישת הנדל"ן.