אין ספק כי רכישת נדל"ן היא הוצאה כספית לא קטנה אשר יש להתכונן לה היטב ולעיתים אף ליטול הלוואות ארוכות טווח למשך שנים ארוכות. יחד עם זאת, יש לזכור כי לצד ההוצאה הכספית עבור רכישת נדל"ן ישנן לא מעט הוצאות כספיות אחרות אשר יש להכירן ולשמור להן כסף מבעוד מועד. העדר הכנה תקציבית מראש להוצאות כספיות הנלוות לרכישת נדל"ן עלולה להעמיד את הרוכש בפני דילמות לא פשוטות וצורך בהמצאת תקציב כספי לצורך המשך תהליך רכישת הנכס שרכש. במאמר קצר זה שלפנינו נסקור חלק מהוצאות הנלוות לרכישת דירה ונחדד אותן.

תהליך חיפוש הנכס המבוקש

רכישת נדל"ן הן למגורים והן להשקעה טומנת בחובה הוצאות כספיות סמויות אשר במבט ראשון אינן נראות לעין. לצורך חיפוש הנכס המבוקש יש לערוך ביקורים במספר נכסים לצורך השוואה ומציאת הנכס המתאים, יש לבקר במשרדי מתווכי נדל"ן ויש לבזבז לא מעט זמן לצורך נקיטת פעולות אלו.

תהליך איתור הנכס המתאים לרכישה דורש נטילת ימי חופש ממקום העבודה, הוצאה נלווית לצורך תדלוק הרכב וכו' וכן תשלום לבעלי מקצוע שונים כפי שנראה בהמשך.

 

תשלום למתווך נדל"ן

מציאת הנכס המתאים לרכישה עוברת לא אחת דרך משרדו של מתווך נדל"ן המכיר ובקיא בשוק המקומי. שכר טרחת מתווך נדל"ן לרוב יעמוד על 2 אחוז משווי הנכס כאשר בחלק מהמקרים ניתן לתאם מראש עם מתווך הנדל"ן את העלות הכספית עבור טיפולו.

אין ספק כי לרכישת דירה באמצעות מתווך נדל"ן יתרון עצום על פני רכישה באופן עצמאי ללא הכרת השוק וההליכים הנלווים. תשלום למתווך נדל"ן הוא אמנם הוצאה נלווית לרכישת הדירה אך הוא עניין חשוב מאוד אשר אין להקל בו ראש וביכולתו לסייע לרוכש בהליך כולו.

 

תשלום לעורך דין מקרקעין

כל עסקת נדל"ן צריכה לעבור בדיקה משפטית וכשירות הנכס. רכישת נדל"ן ללא ייצוג משפטי משולה להתאבדות כך שכל בר דעת מבין שללא שכירת ייצוגו של עורך דין אין לרכוש את הנכס.

בדומה למתווך נדל"ן, תשלום לעורך דין נעשה כאחוז מסוים משווי הנכס והוצאה זו הינה הוצאה הנלווית לרכישת הנכס ואינה קשורה אליו באופן ישיר.

 

תשלום ליועץ משכנתאות

כמעט כל רוכש נדל"ן בפרט זוגות צעירים נאלצים ליטול משכנתא מאחד הבנקים השונים לצורך רכישת הנכס המבוקש. העדר הבנה בשוק המשכנתאות עלול לגרום לרוכש ליטול משכנתא בעלת החזר חודשי גבוה הנושאת ריביות עצומות.

נטילת משכנתא באמצעות יועץ משכנתאות תסייע באופן ברור לרוכש ליטול משכנתא בריבית המתאימה לכיסו וכן בהחזר חודשי נוח. תשלום ליועץ משכנתאות ייקבע בהתאם לשכר הטרחה שסוכם בין הצדדים וכאמור מדובר בהוצאה כספית אשר יכולה להגיע לאלפי שקלים ואינה נכללת בתשלום הקשור באופן ישיר לרכישת הדירה.

 

שיפוץ הנכס הנרכש

כאשר רוכשים דירה יד שנייה כמעט תמיד יש צורך בשיפוץ הנכס והתאמתו לצורכי המגורים של הרוכש. שיפוץ הנכס יכול להסתכם בעלות כספית של עשרות אלפי שקלים ובהחלט מדובר בהוצאה כספית לא קטנה. מומלץ כאשר רוכשים נכס יש שנייה, לבדוק ולאמוד את ההוצאה הכספית הקשורה לשיפוץ הנכס עוד במועד הרכישה כך שניתן יהיה להעריך את ההוצאה הכספית המתבקשת בסופו של יום.

חשוב לזכור כי שיפוץ הנכס הינו עניין אישי של הרוכש ותלוי אך ורק בו.

ניתן לבצע שיפוץ קל בנכס אשר ייסתכם באלפי שקלים בודדים ומאידך ניתן לבצע שיפוץ מאסיבי ועמוק אשר יגרור הוצאה כספית גדולה. כך או כך, מדובר בהוצאה כספית אשר יש ליתן לה את הדעת כאשר מתכננים לרכוש נכס ומחשבים את ההוצאות הנלוות לרכישתו.

 

שינוע הציוד והחפצים האישיים

כאשר רוכשים דירה ומתכוונים להעתיק את מקום המגורים אליה יש לדאוג להעביר את כל הריהוט הקיים והחפצים האישיים ממקום המגורים הנוכחי אל הדירה הנרכשת. שינוע החפצים והציוד האישי עלול לעלות סכום כסף לא קטן.

עלות הובלת הציוד תשתנה מהקושי הקיים בשינועו וכן המרחק הגאוגרפי הקיים בין שני הנכסים. אמנם, אין המדובר בהוצאה כספית גבוהה במיוחד אבל כאשר נמצאים עמוק בהוצאות כספיות הקשורות לרכישת דירה אין ספק כי גם הוצאה כספית זו מהווה קושי עבור הרוכש.

 

תשלום מיסים הקשורים לרכישת הנדל"ן

תשלום מיסים הקשורים לרכישת נדל"ן הוא עניין אישי הקשור לשווי הנכס הנרכש, מצבו האישי של הרוכש ומספר הנכסים שברשותו וכו'. בכל אופן, כאשר רוכשים נדל"ן מומלץ לערוך בירור מקדים אודות המיסים אשר צריך לשלם לצורך הליך הרכישה וגובהם.

 

סוף מעשה במחשבה תחילה

רכישת נדל"ן הינה מעשה מבורך המסמן התקדמות ומימוש שאיפות. במצב הדברים היום הקיים בשוק הדיור הישראלי, רכישת נכס הינה פעולה הדורשת השקעת משאבים ואנרגיה עצומים. כאשר מעוניינים לרכוש נכס יש לשבת ולערוך רשימת הוצאות נלוות לרכישתו ולהבין במה דברים אמורים.

כפי שניתן לראות על קצה המזלג במאמר זה, להליך רכישת נדל"ן נלוות הוצאות כספיות רבות אשר חלקן עלולות להסתכם בעשרות אלפי שקלים. ככל ומדובר ברוכשים אשר אינם מנוסים בשוק הנדל"ן ואינם יודעים כיצד להתמודד עם הבנקים ושאר הגופים השונים, מומלץ לפנות לבעלי מקצוע רלוונטים על מנת שיסייעו להם להתמודד כראוי עם הקשיים השונים.

מתווך נדל"ן ויועץ משכנתאות הינם חלק קטן מבעלי מקצוע המסייעים לרוכש לבצע באופן חלק את תהליך רכישת הנדל"ן.

 

 

 

רכישת נדל"ן ההוצאות הנלוות