רכישת נדל"ן בפריפריה או במרכז הארץ היא שאלה אשר התשובה לה עוברת דרך מספר נושאים אשר כל רוכש צריך לבחון טרם הרכישה לפי רצונותיו ונסיבות העניין. ישנה הבחנה ברורה בין רכישת דירה למגורים לבין רכישת דירה להשקעה בעיקר בגובה התשלום אשר נהיה מוכנים לשלם עבור הנכס והוצאות כספיות נלוות אחרות הכרוכות ברכישתו.

במאמר זה נבחן ונראה מהם השיקולים המנחים בבחירת מיקום הנכס אותו נרצה לרכוש. כמובן, יש לזכור כי מכלול השיקולים הרלוונטיים עלול להשתנות מרוכש לרוכש כאשר בסופו של דבר בחירת מיקום הנכס המתאים היא העדפה אישית של הרוכש בהתאם לשאיפותיו מהנכס והרווח אשר יכול להפיק ממנו.

 

מהי מטרת רכישת הנכס?

השיקול המנחה הראשון כאשר אנו מעוניינים לרכוש נכס הוא המטרה לשמה אנו מעוניין לרכוש אותו. רכישת נכס יכולה להתבצע עבור צרכיו האישיים של הרכוש דהיינו מגורים ויכולה אף להיות למטרת השקעה כלומר השכרת הנכס לגורם שלישי.

בחירת מיקום הנכס אשר נרצה לרכוש תושפע בראש ובראשונה מהמטרה לשמה אנו נרצה לרכוש אותו. ככל ולדוגמה מקום עבודתנו בצפון הארץ סביר להניח כי נחפש נכס באזור הפריפריה בסמוך למקום עבודתנו. ככל ואנו מחפשים דירה להשקעה הרי שהשיקול המנחה יהיה גובה אחוז התשואה אשר נקבל מהשכרת הנכס ללא קשר בהכרח למיקומו הגאוגרפי.

 

רכישת נדל"ן מושכלת המשלבת השקעה ומגורים יחד

פעמים רבות אנו נרצה לרכוש נכס למטרת השקעה אך גם אחד כזה אשר יוכל לספק לנו מקום מגורים במידה וחלילה נקלע למצב בו לא נוכל להשכירו או למצב בו נוותר ללא קורת גג. המדובר ברכישה מושכלת אשר מחד תאפשר לקבל תשואה מניבה מהכנס ומאידך תאפשר לנו לגור בו אם וכאשר נזדקק לכך.

במקרה שכזה, מומלץ לרוכש לחפש נכס בעל שני תנאים מצטברים:

  • נכס אשר מבחינת תנאיו יכול במידת הצורך להלום את צרכי הרוכש ככל וזה יצטרך להעתיק את מקום מגוריו אליו. על הנכס להיות מתאים לדרישותיו של הרוכש ברמה אשר תאפשר לו לצורך העניין להתגורר בו באופן מידי.
  • נכס הממוקם באופן יחסי בסמוך למרכז חייו ובמקום המאפשר גישה נוחה לעורקי תחבורה וכן זמינות לתחבורה ציבורית. נניח ואדם מתגורר באזור מרכז הארץ ומחפש דירה להשקעה אך גם אחת כזו אשר במידת הצורך אם ידרש לכך יוכל להעתיק את מקום מגוריו אליה. במקרה כזה, רוכש זה יכול לבדוק אופציה של רכישת דירה באחת הערים הסמוכות לחדרה כך מחד יוכל לרכוש דירה זולה בהרבה יותר ממרכז הארץ ומצד שני במידה וידרש לעבור לגור בה, יוכל לעשות זאת בקלות תודות לעורקי התחבורה המנגישים את אזור חדרה והסביבה למרכז הארץ.

 

השיקול הכלכלי בעל משמעות גדולה ברכישת הנכס

אין ספק כי כאשר אנו מעוניינים לרכוש דירה השיקול הכלכלי הוא אחד מהשיקולים המנחים ובעל השפעה ישירה על ההחלטה שנקבל. זהו לא סוד כי מחירי הדיור בישראל הם מהגבוהים בעולם ובכל שנה שחולפת מתווספות עוד שנות עבודה ארוכת לצורך רכישת דירת מגורים.

במצב בו השיקול הכלכלי עומד בראש סדר העדיפויות, נראה כי רכישת נדל"ן באזור המרוחק ממרכז הארץ היא אופציה לא רעה לרוכשים רבים. מחירי הנדל"ן באזורי הפריפריה נמוכים באופן משמעותי מערים במרכז ישראל וכיום בעקבות שיפור התחבורה הציבורית ופיתוח כביש 6 ניתן בתוך זמן לא רב להגיע מצפון הארץ למרכזה וכן להפך.

החוכמה ברכישת נכס בפריפריה היא באיתור נכס אשר מחד יעלה לנו הרבה פחות מאשר באזור מרכז הארץ אך מאידך יהיה בסמוך לתחנת רכבת למשל או מחלפים המחברים לעורקי תחבורה רשאיים כך שניתן יהיה להגיע לכל מקום שנרצה במדינת ישראל ללא קושי ובתוך פרק זמן קצר.

 

איך לבחור נכס מנצח

הליך רכישת נכס יכול להיות לא פשוט כלל בפרט כאשר לא ברור מהו המקום הנכון ביותר עבורנו להחזיק בו. פריפריה או מרכז הארץ היא שאלה אשר התשובה עליה עוברת דרך יכולתינו הכלכלית ועומק הכיס שלנו. כמו כן, שיקולים אישיים אחרים משפיעים גם על אפשרויות רכישת הנכס שלנו כגון הצורך במגורים בנכס או קרבתו למרכז חיינו.

לצורך רכישת נכס מוצלח מעבר לשיקולים המנחים את בחירתו יש צורך גם בבחירת נכס אשר יקנה לנו ראש שקט לשנים ארוכות הן במובן של מציאת שוכרים איכותיים והן במובנים נוספים הקשורים לסביבת הנכס. מתווך נדל"ן הוא הגורם המקצועי אשר נכנס בדיוק בנקודה זה ומעניק לנו סיוע בבחירת הכנס הנכון שיענה בדיוק לצרכינו ודרישותינו.

לאחר שנחליט באיזה אזור בארץ ברצונינו לרכוש נכס, מתווך נדל"ן יוכל להשלים עבורנו את תהליך הרכישה באמצעות התאמת הנכס לתקציב הכלכלי שברשותינו ודרישות נוספות אשר נעלה בפניו. אין ספק שלמיקום הנכס אשר נרכוש משמעות רבה ביכולתינו לנהל אותו ולהתנייד ממנו למקום עבודתנו. השקיעו זמן בהבנת המטרה לשמה אתם מעוניינים לרכוש את הנכס ובמידת הצורך היעזרו בבעל מקצוע אשר יכוון אתכם ויסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.