מחירי הדיור אשר שברו כל שיא אפשרי בשני העשורים האחרונים הביאו את ממשלת ישראל לבצע מהלך המוגדר כצינון שוק הדיור ומסייע לזוגות צעירים אשר ידם אינה משגת לרכישת דירה לעשות כן במחיר נמוך באופן משמעותי ממחיר שוק. כפי שנראה מיד, תוכנית זו תאפשר למשתתפים בה אשר עלו וזכו בהגרלה, לרכוש דירה במחיר נמוך משמעותית משווי שוק הדירות בהתאם לאזור הגאוגרפי ולמספר החדרים.

יש לציין כי חרף תוכנית מחיר למשתכן, לא חלה האטה של ממש בשוק הדיור וגם בימים אלו אנו עדים לעליה עקבית במחירי הדיור באזורים המבוקשים ובפרט במרכזה. מחיר למשתכן אמנם שלח גלגל הצלה לזוגות הצעירים אך טרם ניתן לומר כי סיפק פתרון של ממש ליוקר מחירי הדיור בישראל.

 

מהו מחיר למשתכן

מחיר למשתכן זוהי למעשה תוכנית ממשלתית אשר נועדה להילחם ביוקר הדיור הקיים בישראל ולאפשר לזוגות צעירים או רווקים מעל גיל 35 לרכוש דירה במחיר נמוך משמעותית משווי שוק. על פי התוכנית, זוגות צעירים אשר אין בידם דירה או רווקים מעל גיל 35, יוכלו להתשתתף בהגרלות אשר מפרסם מפעם לפעם משרד הבינוי והשיכון ואם יתמזל מזלם יוכלו לזכות בדירה זולה באופן משמעותי ממחיר שוק.

נכון לשנת 2022, פורסם כי בהתאם לתנאי התוכנית, תוגרלנה 30,000 דירות בסך הכל עבור הזכאים השונים אשר נרשמו לתוכנית והשתתפו בהגרלות. ההגרלות השונות מתפרסמות בסדרות שונות ומפורסמות באתר משרד הבינוי והשיכון. על מנת להישתתף בהגרלה, יש להירשם תחילה לתוכנית ולאחר קבלת שם משתמש וסיסמה ניתן להיכנס לאתר ולהירשם להגרלות השונות.

 

איך מחיר למשתכן עובד

עם סיום ההרשמה לתוכנית וקבלת שם משתמש וסיסמה, ניתן להיכנס לאתר משרד הבינוי והשיכון ולהירשם להגרלות השונות המפורסמות באתר. יש לשים לב כי רק כאשר החליטה הממשלה על פרסות ההגרלות הן תהיינה פתוחות להרשמה כאשר המשתתפים יהיו מוגבלים להרשמה לשלוש הגרלות בלבד בסדרת הגרלות אשר התפרסמה. לכל משתתף קיים מספר סידורי אשר באמצעותו יכול לבדוק לאחר פרסום תוצאות ההגרלה אם זכה בדירה או לאו.

לאחר סגירת ההגרלה, יערוך משרד הבינוי הגרלה ממוחשבת בין המשתתפים אשר נרשמו להגרלה ותוצאות ההגרלה תשלחנה לכתובות המייל של המשתתפים שנרשמו לה כפי שציינו בעת ההרשמה לתוכנית. ניתן באמצעות המספר הסידורי לבדוק עם מספרכם עלה בהגרלה והפכתם לזוכים מאושרים בתוכנית הממשלתית המאפשרת לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר שפוי.

עם קבלת תוצאות ההגרלה, נציגי הקבלן אשר זכה בביצוע הפריוקט לו נרשמתם יצרו עמכם קשר ויתאמו עמכם פגישה על מנת לקדם את ביצוע העסקה לרבות תשלום ראשוני, נטילת משכנתא וכו'. יש לזכור כי מדובר בהליך ארוך וממושך אשר יכול לקחת לעיתים חודשים ארוכים ויש להתאזר בסבלנות.

 

יתרונות וחסרונות של מחיר למשתכן

אין ספק כי היתרון העצום של מחיר למשתכן הוא ברכישת דירה במחיר הנמוך באופן משמעותי משווי שוק לעיתים ב- 30% ואף יותר. זכיה במחיר למשתכן יכולה לעיתים לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר נמוך משווי שוק במאות אלפי שקלים. יתרון נוסף במחיר למשתכן הוא הזכאות למשכנתא גבוה יותר (עד 80% משווי הדירה ואף יותר) בהשוואה לדירה רגילה בה רשאי הרוכש ליטול משכתנא עד 75% משווי הנכס.

החיסרון הבולט במחיר למשתכן הוא כי לא כל אדם רשאי לרכוש דירה בתוכנית זו וכי רק מי שעומד בתנאים המפורסמים באתר משרד הבינוי והשיכון יכול לעשות כן. כמו כן, לעיתים, זכיה במחיר למשתכן נעשית עוד בטרם קיבל הקבלן את היתרי הבניה לבניין שלכם כך שתהליך הכניסה לדירה עלול לקחת שנים. בזמן זה, על הזוג הצעיר לשלם שכירות גבוהה אשר בסופו של דבר עד הכניסה לדירה, תצמצם את הפער בין רכישת הדירה במחיר למשתכן לבין רכישת דירה בשוק הרגיל.

 

אם כן, מה עדיף, דירה במחיר למשתכן או דירה רגילה?

כמובן שלשאלה זו אין תשובה חד משמעית והדבר משתנה מזוג לזוג ומרוכש לרוכש. רוכשים אשר אין ידם משגת לרכוש דירה בשווי שוק רגיל הן בשל חוסר בתקציב כספי והן בשל סיבות אחרות, בוודאי שמומלץ להם לנסות את מזלם בתוכנית מחיר למשתכן ואולי להפוך לבעלי דירה בעצם. רוכשים אשר ידם משגת ובאפשרותם לרכוש דירה בשווי שוק רגיל, יכולים בהחלט לשקול את החלופה בין אופציות.

לרוב רוכש אשר באפשרותו ליטול משכנתא ולשלם את ההון העצמי לרכישת הדירה, יעדיף לרכוש דירה בשוק הרגיל על פני מחיר למשתכן היות וכך יוכל להבטיח כניסה מהירה לנכס. יש לזכור כי ברוב המקרים עד אשר יקבלו הזוכים בהגרלה את המפתחות לדירתם, יחלפו חודשים ארוכים אם לא שנים ובמשך תקופה זו עליהם למצוא פתרון לדיור.

תוכנית מחיר למשתכן הינה תוכנית מעולה אשר שמה לעצמה מטרה לסייע לזוגות צעירים חסרי יכולת לרכוש דירה. אין ספק כי תוכנית זו אכן גורמת לצינון כזה או אחר בשוק הדיור אם כי לא באופן משמעותי הנראה לעין.