קביעת שווי נכס

מהם הפרמטרים לקביעת שווי כספי לנכס שבבעלותכם? מהן האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך קביעת שווי נכסים ומתי חשוב ומומלץ להסתייע בשירותיהם של אנשי מקצוע לצורך קביעת שווי נדל"ני על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

קביעת שווי הנכס למטרות מכירתו, מהווה את השלב הראשוני בכל הליך מכירה, ולכן, קיימת חשיבות רבה לקביעת תג מחיר על הנכס עוד בטרם העמדתו "על המדף". לקביעת שווי הנכס, חשיבות רבה להליך המכירה בכללותו, כאשר מצד אחד עולה הצורך בהשגת המחיר המרבי והמקסימאלי ביותר עבורו, ומצד שני, קיימת השאיפה לקיומו של הליך מכירה יעיל וקצר אשר יאשפר לכם להתקדם לעסקת הנדל"ן הבאה שלכם.

פרמטרים מקדימים לקביעת שווי הנכס

על מנת לקבל החלטה מושכלת בכל הנוגע למחיר אותו תדרשו עבור הנכס שבבעלותכם, תדרשו להתייחס למספר פרמטרים מקדימים הכוללים בין היתר את:

  • מאפיינים כללים אודות הנכס, לרבות, סוג הנכס שבבעלותכם  (דירה, בית פרטי, משרד, חנות וכדומה), גודל הנכס ומצבו  
  • מיקום הנכס -  אחד מהפרמטרים המקדימים המשפיעים ביותר על מחיר הנכס
  • רמת הביקוש לסוג הנכס באזור
  • היקף ההשקעה שלכם בנכס לאורך השנים (השבחת נכסים)
  • מטרת המכירה - על פניו, הסיבה בגינה אתם מעוניינים למכור את הנכס, איננה אמורה להשפיע על קביעת שווי הנכס, אך במקרים מסוימים, מטרת המכירה עלולה להשפיע באופן עקיף על המחיר אותו תקבעו לצרכי המכירה.

פרמטרים אלו ונוספים נועדו לאפשר לכם לקבל אינדיקציה ראשונית ובסיסית לצורך קביעת שווי הנכס באמצעות מספר אפשרויות העומדות לרשותכם.

מהן האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך קביעת הנכס?

כיום, בניגוד לעבר, תוכלו ליהנות ממספר הולך וגדל של אפשרויות בכל הנוגע לקביעת שווי הנכס למטרות מכירתו. אפשרויות אלו כוללות בין היתר:

  • מאגרי המידע הממשלתיים  - על פי חוק, כל עסקת נדל"ן המתבצעת בישראל, חייבת להיות מדווחת לרשויות המס. דיווחים אלו הובילו בשנת 2010 להקמתם של מאגרי מידע ממשלתיים שלמעשה מאפשרים לכלל הציבור להיחשף לכל סוגי העסקאות בענף הנדל"ן בישראל. באמצעות מאגרי מידע אלו, ניתן להיחשף לנתונים עדכניים בנוגע לעסקאות נדל"ן אשר בוצעו באזור מגוריכם ובכך לקבוע את המחיר הריאלי על הנכס שבבעלותכם, וזאת בהתאם לשווי הנכסים הזהים אשר נמכרו באזור בעסקאות נדל"ן אחרונות.

 

  • לוחות מכירה אינטרנטיים - בעבר הרחוק, לוחות מכירה בתחום הנדל"ן הופיעו בעיקר בעיתונות הארצית והמקומית כאחד. כיום, בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים, לוחות אלו עומדים לרשותכם במספר הולך וגדל של אתרי אינטרנט והדבר מאפשר לכם להתעדכן אונליין ובזמן אמת בנוגע למחיר המבוקש על נכסים זהים לשלכם באזור מגוריכם.

 

לצד האפשרויות המקוונות הכוללות גם את לוחות המכירה האינטרנטיים וגם את מאגרי המידע הממשלתיים, עומדת לרשותכם האפשרות היעילה והממוקדת יותר לקביעת שווי הנכס וזאת באמצעות שירותיהם של אנשי מקצוע בענף הנדל"ן. בין יתר אנשי המקצוע אליהם תוכלו לפנות בנושא נכללים:

 

משרדי תיווך

כיום, יותר ויותר משרדי תיווך ונדל"ן מאפשרים לכם ליהנות ממגוון רחב של שירותים מקצועיים הנלווים לאורך כל שלבי מכירת נכסים בבעלות פרטית. שירותים אלו כוללים בין היתר היוועצות מקצועית לקביעת שווי הנכס וזאת בהתבסס על המחיר הריאלי אותו ניתן להשיג עבו הנכס שבבעלותכם. בנוסף, שירותי התיווך המוצעים לכם בכל משרד נדל"ן ותיווך מוביל בתחומו באזור המיועד, יאפשרו לכם לקדם את הליכי המכירה וזאת תמורת תשלום מלא עבור השירות.

 

שמאי מקרקעין

מבין כל אנשי המקצוע בענף הנדל"ן, שמאי המקרקעין מהווה את הסכמות העליונה בכל הנוגע לקביעת שווי נכסים מכל סוג. קביעתו של השמאי מבוססת על שקלול כל העסקאות שבוצעו באזור בו ממוקם הנכס המיועד ושקלול כלל מאפייני הנכס. יחד עם זאת, שירותיו של שמאי המקרקעין מיועדים בעיקר לאילו מביניכם המעוניינים למכור נכס בו בוצעו פעולות הרחבה ו/או שינוי תכנוני לאורך השנים.

 

יועץ מס

יועצי המס אומנם לא יספקו לכם מענה מקצועי בכל הנוגע לקביעת שווי הנכס שבבעלותכם, אך הפנייה אליהם נועדה לצרכי בירור גובה המיסים אותם תדרשו לשלם במסגרת עסקאות מכר. כידוע, כל עסקת נדלן בישראל מלווה בתשלום מס בגובה משתנה הנקבע בהתאם למחיר אותו תדרשו ותקבלו בזמן מכירת הנכס. היוועצות מוקדמת עם יועץ מס בעל התמחות מקצועית בתחום מיסוי נדל"ן, תאפשר לכם לבחון את עלויות המס להן תדרשו בהתאם לתג המחיר אותו קבעתם על הנכס. ברוב המקרים, תכנון מס באמצעות אנשי מקצוע, יאפשרו לכם להקטין בעשרות ועד מאות אלפי שקלים את חבויות המס, ולכן הפנייה היזומה אליהם עוד בשלב קביעת שווי הנכס, חיונית ומשתלמת!