תהליך רכישת נכס למגורים או להשקעה עלול להישמע כדבר סבוך ומורכב לרבים מאתנו. קניית נדל"ן הינה פעולה אשר רובנו מבצעים פעם אחת בחיים או מספר פעמים בודדות. ביצוע עסקת נדל"ן מוצלחת ובטוחה דורשת שיתוף פעולה עם גורמים שונים רלונטיים הקשורים לרכישת הנכס כגון עורך דין מתווך נדל"ן וכו' וכן הוצאה כספית גדולה.

בהעדר יד מכוונת והבנת הנעשה, עלולה עסקת רכישת הנדל"ן להיראות כפעולה מרתיעה, לא בטוחה ומסובכת. כללים מנחים ברכישת נדל"ן הם חובה לכל רוכש המעוניין לבצע קניית נדל"ן בטוחה וחלקה. חשוב לשים לב כי ישנם כללי ברזל אשר לא ישתנו מעסקה לעסקה אך יחד עם זאת, לכל עסקה יש את הדגשים הרלוונטיים שלה אשר יש לשים לב אליהם.

 

הבינו מהו יעודו של הנכס בו אתם מעוניינם

להבין מהו יעוד הנכס הנרכש פירושו להבין מהן הרצונות שלנו ממנו ולמה אמור הוא לשמש אותנו. כמובן, ככל ומדובר בדירה להשקעה הדגשים אשר יינתנו לנכס הנרכש יהיה שונים מנכס הנקנה לטובת מגורים אך כאשר מעוניינים להבין את יעוד הנכס יש לשים לב לפרטים משמעותיים קטנים יותר ולא רק כללים.

ישנם רוכשים המעוניינים לרכוש נכס למגורים אך אינם מעוניינים בנכס גדול. רוכשים אלו מסיבות השמורות עמם הן משיקולים כלכליים והן משיקולים אחרים, יעדיפו לרכוש נכס קטן ולהסתפק בדירה צנועה. רוכשים אחרים ירצו לרכוש בית עם גינה ולא דירה בבניין מגורים.

הבנת ייעוד הנכס כלשב ראשון לביצוע עסקת הנדל"ן תעזור לרכוש להתמקד בחיפוש הנכסים הרצוי ולא לבזבז זמן ואנרגיה בחיפוש אפשרויות אשר בסופו של דבר יתבררו כלא יעילות עבורו. ייעוד הנכס יכול שיושפע מגורמים שונים כגון תקציב כלכלי, מיקום הנכס, מצבו האישי של הרוכש וכו'.

 

לתקציב הכספי השפעה ישירה על בחירת הנכס

זהו לא סוד כי מחירי הדיור במדינת ישראל שוברים שיאיים והפכו למוצר קשה להשגה עבור רבים מאתנו. רכישת נכס להשקעה או למגורים דורשת כמעט מכל רוכש ליטול הלוואות שונות או להתחייב למשכנתא למשך שנים ארוכות. במצב הנוכחי בו העלה בנק ישראל את הריביות במשק, הפכה נטילת המשכנתא לנטל כלכלי של ממש.

כאשר מעוניינים לרכוש נכס חשוב להבין מהו התקציב הכספי העומד לרשותנו והאם בכלל מאפשר הוא לרכוש את הנכס בו אנו מעוניינים. חשוב לזכור כי כאשר מדובר ברכישת נכס ראשון יש צורך להמציא לפחות 25% הון עצמי מערך הדירה על מנת שניתן יהיה ליטול משכנתא. פעמים רבות, דורש בנק ישראל הון עצמי גבוה יותר כתנאי לנטילת משכנתא.

בחינת השיקול הכספי בא לידי ביטוי גם בהבנת תנאי המשכנתא שייתן בנק ישראל לצורך רכישת הדירה וגובה ההלוואה. גם אם קיים לרוכש הון עצמי מספיק לרכישת הדירה, לא תמיד ייאשר בנק ישראל את גובה ההלוואה במלואה ויש לוודא זאת מראש. יש גם לבדוק כיצד ההחזר הכספי החודשי ישפיע על גורמים אחרים בחיי היום יום כך ששגרת החיים לא תפגע כתוצאה מרכישת הדירה.

 

עשו סקר שוק ביחס לתנאי ההלוואה שתיטלו לטובת רכישת הנכס

נטילת משכנתא לצורך רכישת הנכס היא אחד הדברים המשמעותיים והמרכזיים ברכישת נדל"ן. יעידו רוכשים רבים כי באמצעות נטילת משכנתא נכונה התפורה למידותיהם, חסכו עשרות אלפי שקלים וכן דאגו לוודא כי שגרת חייהם לא נפגעה כתוצאה מנטילת ההלוואה.

טרם נטילת משכנתא, מומלץ לבצע סקר שוק בין הבנקים השונים ולהבין את תנאי ההלוואה וההשפעה שלהם על גובה החזר המשכנתא ויתר הדברים. היות ומדובר בנושא מורכב אשר לרובנו נשמע זר ולא מובן, מומלץ לבצע את תהליך נטילת המשכנתא עם יועץ משכנתאות מנוסה ובקיא בתחום כך שניתן יהיה לוודא כי המשכנתא שניטלה היא הטובה ביותר עבורנו.  

לרוב, מתווך נדל"ן אשר יסייע לרוכש בהליך רכישת הנכס, יוכל להמליץ לו על יועץ משכנתאות מנוסה שילווה אותו בתהליך נטילת המשכנתא ויבדוק עבורו בהתאם למצבו הכלכלי ויתר נסיבות העניין, את התנאים הטובים ביותר לנטילת משכנתא.

 

התקשרו עם בעלי מקצוע מנוסים לצורך רכישת הנכס

ליווי מקצועי של בעליי מקצוע מנוסים בעת תהליך רכישת הנכס הוא עניין חשוב ובעל משמעות רבה. ככל והגורמים אשר ילווי את תהליך רכישת הנדל"ן יהיה מקצועיים ומנוסים, כך תתבצע העסקה בקלות, ללא תקלות ובבטחה.

לאחר הבנת ייעודו של הנכס והכרת התקציב הכספי העומד לרשותכם לצורך רכישת הנכס, חשוב להתקשר עם בעלי מקצוע מנוסים אשר ילוו אתכם בהליך הרכישה כולו. בין גורמי המקצוע השונים הרלוונטיים לצורך רכישת נדל"ן ניתן למצוא את מתווך נדל"ן אשר יסייע למצוא ולאתר את הנכס הרלוונטי בהתאם לצרכים השונים.

ניתן גם למצוא את עורך הדין אשר ילווה את העסקה מבחינה משפטית ויוודא כי היא נקייה משעבודים, רישומים וכו'. ליווי בעליי מקצוע מנוסים ברכישת נדל"ן אינו מסתכם רק בבעליי מקצוע מלווים בהליך הרכישה אלא אף לאחר מכן בעת קבלת הנכס. שיפוץ הנכס והתאמתו לרצונותכם דורש אף הוא התערבות מקצועית ומנוסה. הקפידו להתקשר עם בעליי מקצוע מנוסים ובדקו היטב כל דבר שתעשו טרם תבצעו. 

 

דירות יד2