רכישת נכס למגורים או להשקעה מלווה תמיד בהוצאות כספיות גדלות כאלה אשר לפעמים אנו לא מצליחים לחזות מראש. יעיד כל רוכש נדל"ן כי בסופו של דבר, עלויות רכישת הנכס ושיפוצו חרגו מהתקציב שהכין לצורך כך ופעמים רבות הופתע לגלות כי ישנן הוצאות סמויות אשר לא התכונן להן.

הוצאה כספית המלווה ברכישת נדל"ן היא דבר אשר לא ניתן להימנע ממנה והיא מלווה את הרוכש כמעט בכל צעד בעסקת הנדל"ן. יחד עם זאת, באמצעות תכנון נכון וצמצום הפתעות ניתן להיצמד לתקציב שהצבתם לעצמכם לצורך רכישת הנכס המיועד ולמזער את ההוצאות הבלתי צפויות.

 

הבינו מהו התקציב הכספי הכולל שלכם לצורך רכישת הנכס

בין אם נרצה או בין אם לאו בסופו של דבר היכולת לרכוש נדל"ן מושפעת מהתקציב הכלכלי העומד לרשותנו וההלוואות הכספיות אשר נצטרך ליטול לצורך כך. מיקום הנכס הנרכש, גודלו, איכותו ויתר הפרטים הנדרשים, מושפעים ישירות מהתקציב אשר יש בידנו ויכולתנו לעמוד בעלויות רכישת הנכס ושיפוצו.

 

בדקו מה כל שלב בעסקה דורש וחלקו את התקציב הכספי שלכם

עסקת נדל"ן באופן טבעי כוללת ביצוע שונה של מספר שלבים עד לסיומה הסופי. על מנת שניתן יהיה להתמודד עם העלות הכספית הכוללת של עסקת רכישת נכס, יש להבין מה כל שלב בעסקה כולל וכן מה העלות הכספית הנדרשת לו. ניתן לחלק באופן כללי עסקה של רכישת נדל"ן לשלושה שלבים.

  • השלב המקדים לרכישת הנכס – התקשרות עם מתווך נדל"ן, תשלום שכר טרחת עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין וכן כל העלויות הכספיות השונות לצורך רכישת הנכס. בשלב זה יש גם לבחון את רכיב תשלום המיסים השונים ככל ויש כאלה וכן הוצאות כספיות שונות אחרות כגון תשלומי אגרות וכספים שונים.
  • שלב רכישת הנכס – עלות הנכס הנרכש כפי שסוכם עם המוכר. רכיב זה לרוב יהיה ברור ויעמוד על תשלום כספי בהתאם למה שסוכם עם המוכר בחוזה המכר.
  • שלב שיפוץ הנכס – שיפוץ הנכס הינו רכיב חשוב ביותר בעת תכנון התקציב הכספי לרכישת הנכס. שיפוץ נכס לעיתים יכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואף מאות אלפים. יש להבין היטב מהו השיפוץ הנדרש, מה דחוף לשפץ ומה ניתן לוותר עליו. יש להבין מהן העלויות הכספיות השונות הנדרשות לצורך השיפוץ וכן להכין תקציב כספי נפרד לצורך כך.

 

רכיבים אשר לא ניתן להתפשר עליהם בעת רכישת נדל"ן

חישוב התקציב הכספי בעת רכישת נדל"ן הוא עניין חשוב ומשמעותי אך יחד עם זאת, ישנן פעולות אשר לא מומלץ לוותר עליהן וקיים צורך חיוני בביצוען. שכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין אשר ילווה את עסקת המכר ויוודא כי עומדת היא בתנאים הנדרשים הוא עניין אשר אין לוותר עליו ויש לבצעו גם במחיר של הוצאה כספית משמעותית. אי בהירות משפטית ברכישת נדל"ן עלולה להוביל בסופו של דבר לבעיות משפטיות שונות ואף לביטול העסקה והפסד כספים.

גם שכירת שירותיו של מתווך נדל"ן לצורך איתור הנכס המתאים וליווי עסקת המכירה הוא עניין אשר מומלץ לא להתפשר עליו. מתווך נדל"ן באופן טבעי מכיר ובקיא בשוק המקומי ומהווה גורם מגשר בין המוכר לרוכש. באמצעות מתווך נדל"ן ניתן לוודא כי העסקה תתבצע באופן חלק, ללא קשיים וכן במידת הצורך אף להשתמש בשירותיו לצרכים נוספים כגון מציאת בעלי מקצוע שונים אחרים וכו'.

 

הכינו תקציב כספי עודף לכל מקרה שלא יהיה

גם תכנון נכון של רכישת נדל"ן לא בהכרח יביא לדיוק מרבי של התקציב הכספי וההוצאות השונות הנדרשות לצורך כך. חריגה מהתקציב הכספי אשר הוכן לצורך רכישת הנדל"ן היא עניין אשר מתרחש כמעט בכל עסקה השאלה באילו ממדים וסדר גודל.

ככל והתכנון יהיה טוב יותר ומדויק יותר, כך ניתן יהיה להיצמד לתקציב אשר נקבע מראש ולמזער את ההפתעות. בכל  מקרה, מומלץ להכין עודף תקציבי מסוים אשר יוכל לשמש בעת הצורך לתשלום עבור ההוצאות הבלתי צפויות אשר יתגלו במהלך רכישת הנכס או שיפוצו.

 

כך תתכננו את התקציב הכספי שלכם נכון ותמנעו מהפתעות

כפי שצוין קודם לכן, רכישת נדל"ן כרוכה באופן טבעי בהוצאות כספיות גדולות ונטילת הלוואות שונות. לאחר שבחרתם את הנכס המיועד חשבו והבנו מהם הדברים אשר ניתן לוותר עליהם לצורך העניין בשיפוץ הנכס ומה לא. מומלץ לערוך רשימת דברים הנדרשים לשיפוץ הנכס ולדרג אותם מהחשוב ביותר ומטה.

שיפוץ נכס הוא עניין אשר יכול להסתכם באלפי שקלים או במאות אלפי שקלים הכל תלוי בעומק השיפוץ, היקפו והחומרים הנרכשים. ככל וישנם דברים אשר ניתן לוותר עליהם ובכך לחסוך בתקציב הכספי, מומלץ לעשות זאת ולהקדיש את הכסף שנותר לטובת דברים הנחוצים בדחיפות גדולה יותר לסיום עסקת רכישת הנכס.

תכנון תקציב כספי ברכישת נדל"ן רלוונטי אף לשלב המקדים לרכישת הנכס, הבנת תשלום המיסים השונים ככל ויש כאלה וכן תשלום לבעלי מקצוע המלווים את העסקה כולה. רק באמצעות תכנון נכון ניתן יהיה להיצמד לתקציב הכספי שנקבע לרכישת הנכס ולהימנע מהפתעות שונות.