שאלה מעניינת העולה לא אחת כאשר מעוניינים לרכוש דירה היא איזו דירה לרכוש, האם דירה מקבלן, חדשה לגמרי או שמא דירה יד שנייה מאדם אחר אשר התגורר בה. לשאלה זו כמובן אין תשובה חד משמעית והדרך לענות עליה עוברת במספר אלמנטים שונים אשר יש לבדוק ולשאול בטרם פותחים במסע הרכישה.

 

לדירה יד שנייה כמובן היתרונות משלה אל מול דירה חדשה מקבלן אך כמובן גם לדירה מקבלן ישנן יתרונות אשר לא ניתן למצוא בדירה יד שנייה. בסופו של דבר, סוג הדירה ואופייה יקבעו בהתאם לצרכים של כל רוכש ורוכש בהתחשב בתקציב הכללי ויתר הדברים הנוספים אשר ננסה לעלות על הכתב במאמר קצר זה.

 

ההבדלים העיקריים בין רכישת דירה יד שנייה לרכישת דירה מקבלן

אין ספק כי לכאורה רכישת דירה מקבלן נשמע עסקה מפתה וקורצת. דירה מקבלן הינה דירה חדשה לחלוטין אשר מעולם איש לא התגורר בה. ניתן לעצבה כפי שאנו רוצים וכמובן ליהנות מתשתית חדשה ועיצוב מודרני. יחד עם זאת, חשוב לשים לב למספר נקודות עיקריות המבחינות בין דירה יד שנייה לדירה מקבלן.

  • מדד תשומות בניה – דירה חדשה מקבלן לרוב לא תאפשר כניסה מידית לנכס אלא תעניק לרוכש זכות בנכס אשר יוכל לקבל לידיו עם תום הבניה. יש לזכור כי בתקופה זו מחיר הדירה צמוד למדד תשומות בניה אשר בשנה האחרונה עלה באחוזים רבים והשפיע באופן ניכר על מחיר הנכס. לעומת זאת, דירה יד שנייה אינה צמודה למדד זה והמחיר אשר נקבע בין הצדדים הוא המחיר הסופי והקובע.
  • קבלת המפתחות לנכס – בעוד בדירה מקבלן ברוב המקרים יקבל הרוכש את המפתחות לנכס כעבור מספר חודשים ממועד הרכישה, הרי כאשר רוכשים דירה יד שנייה הכניסה לנכס נעשית באופן מיידי ללא המתנה. נתון זה רלוונטי בעיקר לרוכשים אשר מעוניינים להיכנס ולהתגורר בנכס מוקדם ככל שניתן.
  • התמקחות על ערך הדירה – כאשר אנו רוכשים דירה יד שנייה אנו מנהלים את המשא ומתן ישירות עם הרוכשים ולעיתים באמצעות מתווך. משא ומתן זה יכול לשחק לטובת הרוכשים כך שמסיבות כאלה ואחרות יסכימו להתגמש במחיר הדירה ולמוכרה במחיר נמוך יותר מאשר דרשו. רכישת דירה חדשה מקבלן לרוב אינה תאפשר מקח על מחירה והרוכש יהיה כבול למחיר אשר פרסם הקבלן.
  • עיצוב הנכס כפי שאנו רוצים – אמנם, גם כאשר נרכוש דירה מקבלן נוכל לקבל לידנו את תשריט הנכס ומבנהו. יחד עם זאת, אין ספק כי כאשר אנו נכנסים לדירה קיימת, קל יותר לדמיין כיצד נעצב את הנכס שלנו ובאיזה אופן נגרום לו להיראות מזמין בדיוק כפי שאנו רוצים.
  • דמי תיווך – בשונה מדירה הנמכרת ביד שנייה אשר ברוב הפעמים תוצע על ידי מתווך אשר נצטרך כמובן להעביר לידיו את עמלת התיווך, הרי שדירה חדשה מקבלן אינה דורשת תשלום דמי תיווך. אמנם במבט ראשון נראה כי מדובר בחיסכון של אלפי שקלים אך כאשר נזכור את מדד תשומות בניה ותנאים אחרים נראה כי יתרון זה נשחק לטובת יתרונות אחרים הקיימים בדירה יד שנייה.

אם כן, איזו דירה מומלצת, דירה מקבלן או יד שנייה

כפי שראינו קודם לכן, ישנם הבדלים לא קטנים בין רכישת דירה מקבלן לדירה יד שנייה. ככל ואתם רוכשים המעוניינים להיכנס ולגור בנכס הרי שעל פניו רכישת דירה יד שנייה היא האופציה המומלצת עבורכם. דירה יד שנייה תאפשר לכם להיכנס באופן מידי לנכס ללא תשלום כספים מיותרים נלווים עד לקבלת מפתחות הדירה.

יש לזכור כי בנוסף להמתנה לקבלת מפתחות הדירה ומעבר למדד תשומות בניה ההולך ועולה עד לתשלום מלוא התמורה לקבלן, על הרוכשים גם לשלם דמי שכירות עבור המגורים העכשויים שלהם כך שמדובר בהוצאה כפולה המכבידה קשות על זוגות צעירים במיוחד.

ככל ואתם רוכשים המעוניינם לרכוש את הנכס לטובת השקעה והזמן לא דוחק בכם לקבל את מפתחות הדירה באופן מידי, הרי שאופציה של רכישת נדל"ן באמצעות קבלן היא האופציה המתאימה עבורכם. כמובן שאם ברשותכם כל הכספים הנדרשים לטובת תשלום ערך הדירה הנכם יכולים לשלם לקבלן את מלוא ערכה ובכך להיפטר מעולו של מדד תשומות בניה.

 

יתרונו של מתווך נדל"ן ברכישת דירה

בדרך כלל כאשר רוכשים דירה מקבלן לא ניתן לקבל סיוע של מתווך נדל"ן בבחירת הנכס וביתר הדברים הנוספים הקשורים ברכישתו. דירה מקבלן תירכש באמצעות הקבלן עצמו ונציגים הפועלים מטעמו ללא סיוע חיצוני. לעומת זאת, כאשר רוכשים דירה יד שנייה, ניתן בקלות להיעזר במתווך אשר יכול להאיר את עינכם באין ספור דברים קטנים אשר ספק אם הייתם מבחינים בהם בכוחות עצמכם.

מתווך נדל"ן יוכל אף לסייע לכם לנהל את המשא ומתן אל מול המוכרים וכמובן להמליץ לכם על בעלי מקצוע נוספים אשר ייתכן ותזדקקו להם כגון יועץ משכנתאות, עורכי דין ושיפוצניקים. סיוע של מתווך ברכישת הנכס רלוונטי ומתאים בעיקר לרוכשים לא מנוסים אך כמובן גם לכאלה המעוניינים לרכוש נדל"ן במקום לא מוכר להם ובתנאי סביבה לא מוכרים.