עבור רובנו, רכישת נדל"ן היא פעולה הנעשית פעם בחיים ולרוב יהיה זה מדובר ברכישת דירת מגורים או בית פרטי. כמובן שרכישת נדל"ן יכולה להתבצע גם על ידי משקיעים מנוסים אשר מעוניינים למנף ולהגדיל את הכספים שברשותם. בכל אופן, בין אם זו הפעם הראשונה שתרכשו נכס או בין אם לאו, רצוי שתכרו את רשימת בעלי המקצוע הרלוונטיים שתתקלו בהם במהלך רכישת הנדל"ן.

תפקידם של בעלי המקצוע ברכישת הנכס שלכם

 

בעלי מקצוע אלו הם חלק מעמודי התווך בביצוע עסקת הנדל"ן ומומלץ לבדוק בכובד ראש את רמת מקצועיותם וניסיונם בטרם תתקשרו עמם. חלק מבעלי המקצוע כפי שנראה מיד, הם בגדר חובה ואסור לוותר עליהם בעת רכישת הדירה. חלקם כגון יועץ מס נועדו להקל עליכם בביצוע פעולות רכישת הנכס ולוודא כי אתם ממקסימים את האפשרויות העומדות בפניכם.

 

יועץ משכנתאות

בדרך כלל, רכישת בית מגורים או אפילו דירה להשקעה מתחילה בתכנון ההלוואה או המשכנתא שנצטרך עבור הנכס שברצוננו לרכוש. עבור רובנו, רכישת דירה היא עניין הדורש תכנון ארוך טווח ויכולת להתמודד עם פריסת תשלומים חודשים למשך שנים. בנוסף, עבור רבים הרוכשים דירת מגורים ובפרט זוגות צעירים, אין את מלוא ההון העצמי שהבנק דורש עבור קבלת המשכנתא (לפחות 25% משווי הנכס) ולכאורה בהעדר תנאי זה לא רשאים הם לקבל את ההלוואה מהבנק.

במקרים אחרים, מסיבות כאלה ואחרות, הבנק יסרב להעניק את גובה ההלוואה או המשכנתא המבוקשת והדבר עלול להשפיע על היכולת לרכוש את הנכס או הדירה שרוצים. יועץ משכנתאות לא רק שיכול באמצעות הניסיון שלו והידע שצבר לסייע לכם לקבל את המשכנתא המבוקשת, אלא אף יוכל למנף את יכולותיו כך שבסופו של יום תקבלו את ההלוואה בתנאים נוחים ובריבית טובה אשר תאפשר לכם פריסה רחבה של תשלומים לאורך שנים מבלי שתקרסו כלכלית.

ללא ספק, תפקידו של יועץ משכנתאות ברכישת דירה לעיתים במקרים מסוימים מהווה גלגל הצלה של ממש עבור רוכשים רבים במיוחד זוגות צעירים אשר רק עתה החלו את חייהם.

 

מתווך נדל"ן

חיפוש עבור נכס למגורים או להשקעה עלול לגזול זמן ארוך ויקר ולבוא על חשבון דברים אחרים כגון זמן פנאי עם המשפחה. חיפוש דירת מגורים בפרט עבור קונה אשר זו הפעם הראשונה בה הוא רוכש נדל"ן, יכול להיות דבר מטריד וכאב ראש לא קטן. הרבה פעמים אנו מדמיינים את הדירה בה נגור בצורה כזו או אחרת אך לא מצליחים לחבר את קווי הדמיון למציאות בבחירת הדירה הנכונה.

כמו כן, גם כאשר מדובר על דירה להשקעה, פעמים רבות לא נדע האם האזור בו נרצה להשקיע נחשב לאזור מוצלח בעל ביקוש בשוק השכירות או באזור אשר יקשה עלינו לאתר שוכרים. בדיוק בשביל זה נכנס מתווך נדל"ן אשר יוכל לסייע לכם לחבר את החלומות למציאות ולמצוא את דירת המגורים שרציתים. מתווך הנדל"ן יוכל אף לסייע לכם בבחירת נכס חליפי ככל ומחיר הנכס שרצתים לרכוש אינו עומד ביכולתכם הכלכליות.

מתווך הנדל"ן יוכל לסייע למשקיעים מביננו לבחור את האזור המועדף להשקעה ומאידך להתריע בפני אזורים בעייתיים אשר עלולים לגרום לנכס לעמוד ריק חודשים ארוכים ללא שוכרים. גם בכל הנוגע לניהול מו"מ עם בעל הנכס יוכל המתווך לסייע ולגשר על הפערים הקיימים בין הרוכש לבינו. מתווך נדל"ן הוא אחד הגורמים הדומיננטיים ברכישת נכס או דירת מגורים.

 

עורך דין המתמחה בדיני חוזים ומקרקעין

אחרי שבחרתם את דירת החלומות שלכם או בית המגורים הפרטי, כעת זה הזמן לבצע את כל הבדיקות המשפטיות הנדרשות לצורך בדיקת כשירותו של הנכס. אין צורך להרחיב במילים אודות עוגמת הנפש העלולה להיגרם אילו בסופו של יום יתברר כי הנכס שבחרתם אינו כשיר מבחינה משפטית וכספים רבים שהשקעתם ירדו לטמיון.

עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין יוודא כי לא קיימות חריגות בניה בנכס שהנכם מעוניינים לרכוש. בדיקות אלו יעשו מול העירייה אשר במסגרתם יוודא גם עורך הדין כי לא קיימים חובות בגין תשלום ארנונה ויתר המיסים העירונים. במידה ויתגלו חריגות בניה או לא שולמו המיסים הנדרשים, יתריע על כך עורך הדין בפני הרוכשים והדבר עלול במקרים מסוימים לפוצץ אף את עסקת המכר.

עורך הדין יוודא כי הנכס אכן רשום בטאבו או בחברה המשכנת על שמם של המוכרים ולא קיימת כל הערת אזהרה אחרת עליו לטובת צד ג' אשר לפתע בשלב מאוחר יותר יוכל להתעורר ולדרוש זכויות בנכס. עורך הדין יוודא אף כי המוכרים מסלקים את המשכנתא הקיימת על הנכס לטובת הבנק ובכך מאפשרים לרוכשים לרשום הערת אזהרה בלעדית על שמם בטאבו. מעבר לכך, עורך הדין יערוך ויוודא כי הסכם המכר שנחתם בין הצדדים משקף ומגן על זכויותיו של הרוכש ולא חלילה פוגע בו.

ברכישת נכס או דירת מגורים, עורך דין הוא אבן יסוד בתהליך הרכישה וביצוע העסקה. רכישת נדל"ן ללא ליווי משפטי כרוכה בנטילת סיכונים קריטיים משמעותיים אשר מומלץ בחום להימנע מהם.

 

השפעת בעלי המקצוע על תהליך רכישת הנכס שלכם

במאמר זה הצגנו רשימה קצרה של בעלי מקצועי רלוונטיים אשר ישפיעו על רכישת הנדל"ן שלכם ויסייעו לכם לבחור את הנכס המוצלח בצורה חלקה ובטוחה. כמובן שקיימים בעלי מקצוע רבים נוספים היכולים לסייע אף הם ברכישת הנכס כגון יועצי מס, מהנדסים וכו'.

בטרם תבצעו רכישת נדל"ן, וודאו כי אתם מוקפים בבעלי מקצוע מנוסים ומקצועיים כאחד אשר יהפכו את תהליך הרכישה עבורכם לחוויה.