במאמר זה ננסה לענות לשאלה מרכזית העולה לא אחת כאשר מעוניינים לרכוש נדל"ן להשקעה או למגורים. מה מומלץ לרכוש, דירת מגורים או בית פרטי עם חצר וגינה. כפי שנראה מיד, לשאלה זו אין תשובה חד משמעית ומענה לה קשור לנסיבות שונות הקשורות ברצונות הרוכש, תקציבו הכספי ושאיפותיו מפיסת הנדל"ן.

כאשר מתלבטים האם לרכוש נדל"ן פרטי עם גינה או שמה דירת מגורים מומלץ לבחון היטב את היתרונות והחסרונות הגלומים בכל אחת מהאפשרויות ורק לאחר מכן לבצע את הרכישה. יתרונות וחסרונות אלו הן עניין אינדיבידואלי המשתנה מאדם לאדם.

 

האם לבית פרטי קיים יתרון על פני דירת מגורים?

חלום בית עם גינה גם בימנו נתפס לסמל סטטוס כזה שרק בעלי הכנסה בינונית ומעלה יכולים להרשות לעצמם. יחד עם זאת, בשנים האחרונות עם בניית מגדלי הפאר, החל חלום זה להיסדק ותחתיו ניתן למצוא דירות מגורים אשר לא נופלות ברמתן מבתים פרטיים ואולי אף עולות עליהם. דירות המגורים החדשות כוללות בתוכן מרפסות רחבות ידיים ואבזור חדשני המשדרג את השהות בהן. דירות אלו שוכנות בבניינים בעלי לובי מפואר הכוללים בריכות שחיה, חדרי כושר וכו'.

אמנם לבית פרטי יתרון על פני דירת מגורים בפרטיות שהוא מעניק לבעליו אך בהחלט עם שדרוג דירות המגורים וסביבת המגורים יתרון זה הולך ומטשטש.

 

לשיקול הכספי משמעות רבה בבחירת רכישת הנדל"ן

ללא ספק בית פרטי מחירו גבוה יותר מדירת מגורים. האמת היא כי גם הנחה זו בשנים האחרונות הלכה והיטשטשה שעה שמחירי הדירות עלו בזווית תלולה וחלקן אף משתווה למחיר הבתים הפרטיים. גם מחיר תחזוקת בית פרטי גבוה פי כמה מדירת מגורים כאשר בבית פרטי כל העלויות נופלות על כתפי המחזיק בבית בעוד בדירת מגורים מתחלקות ההוצאות בין כל דיירי הבניין.

אם רכישת הנדל"ן עבורכם הינה לצורכי השקעה בלבד נראה כי בית פרטי אינו הרעיון המושלם לצורך כך. בהשוואה לדירת מוגרים, נראה כי התשואה אשר ניתן יהיה לקבל ממחיר השכירות בדירת מגורים יהיה שווה לבית פרטי ואולי אף יותר ממנו. גם אם נניח מדובר בתשואה נמוכה מתשואה אשר ניתן לקבל מהשכרת בית פרטי הרי שהפער אינו משמעותי אך מאידך ההשקעה מצדכם על רכישת הבית ואבזורו תהיה משמעותית מרכישת דירה.

בסופו של דבר, כאשר מעוניינים לרכוש בית פרטי יש לקחת בחשבון את העלויות הגבוהות הכרוכות ברכישת הבית וכן באחזקתו. יש לקחת בנוסף בחשבון כי עלויות אלו יפלו כולן בשלמותן על בעל הדירה ללא אפשרות חלוקה בין יתר הדיירים כפי שנהוג לעשות בבניין בעל דירות מגורים.

 

ההבדלים העיקריים בין בית פרטי לדירת מגורים

ניתן להצביע על יתרונות וחסרונות רבים בין בית פרטי לדירת מגורים אך יחד עם זאת קיימים מספר הבדלים בולטים אשר לא ניתן להתעלם מהם:

  • בית פרטי הוא סמל לחופש ופרטיות – בניגוד לדירת מוגרים בבית פרטי ניתן לעשות כמעט כל מה שרוצים ואין צורך בהסכמת דייר כזה או אחר.
  • יכולת פיננסית וכיס עמוק – לרוב רכישת בית מגורים פרטי וכן אחזקתו דורשת השקעה כספית גדולה יותר מדירת מגורים. באופן טבעי שטח נדל"ן עם בית יקר יותר פי כמה מדירה בבניין.
  • מודעות לתחזוקת הבית – בעוד בדירת מגורים בבניין תחזוקת הבניין נופלת על כתפי הדיירים שווה בשווה הרי שבבית פרטי יש לוודא כי הגינה מתוחזקת בתדירות תכופה וכן יתר הדברים אשר באופן טבעי צוברים בלאי.
  • פוטנציאל עתידי לרווח – בית פרטי עם שטח אדמה לא מן הנמנע שיום אחד בעתיד הקרוב או הרחוק יהפוך לביצת זהב וניתן יהיה לשלש או אפילו יותר מכך את ערכו. בהעדר קרקעות פניות לבניה, כל פיסת אדמה עירונית היא נכס של ממש וערכה צפוי לעלות בעשרות מונים.

 

בסופו של דבר הכל עניין של העדפה אישית

אם נרד לשורשו של עניין, בסופו של דבר התשובה לשאלה מה עדיף בית פרטי או דירת מגורים נעוצה בהעדפתו האישית של הרוכש. העדפה אישית זו יכולה לנבוע משיקולים כלכלים, משיקולים משפחתיים, משיקולי התחברות לטבע וכו'. כמובן שהעדפה אישית צריכה להשתלב עם נתונים הכרחיים נוספים כגון יכולת פיננסית לרכישת בית פרטי אך הרעיון הוא כי בסופו של דבר כאשר מתלבטים איזה סוג נכס לרכוש חשוב להבין מה הצרכים שלנו ממנו וכיצד נוכל להפיק את המרב ממנו.

ישנם כאלה אשר יגדו כי לבית עם גינה אין תחליף בעוד אחרים יטענו דווקא כי דירה עם מרפסת היא הדבר המושלם. ככל ורכישת הנדל"ן הינה לצורכי השקעה בלבד, מומלץ לשקול היטב את סוג הנכס אשר יירכש לצורך כך וכן את היתרונות שניתן יהיה להפיק ממנו לרבות אחוזי תשואת השכירות.

לצורך סיוע בהבנת סוג הנכס המומלץ לרכישה, ניתן להיעזר בשירותיהם של מתווכי נדל"ן אשר יוכלו להאיר את עינכם ביתרונות כאלה ואחרים של סוגי הנדל"ן אשר צדו את עינכם או לחילופין בחסרונות הנובעים מהם בהתחשב ביתר הצרכים שלכם.