תהליך רכישת נדל"ן יכול להיות מורכב ולא ברור בפרט כאשר מדובר ברכישה ראשונה של הקונה. כל עסקת מקרקעין מתחילה במציאת ואיתור הנכס המבוקש כך שיש להקדיש תשומת לב רבה לתהליך מציאת הנכס והתאמתו לרצונות הקונה ודרישותיו. איך לאתר נכס לרכישה היא שאלה אשר אפשר לכתוב עליה רבות. לצורך מאמר זה, נתמקד במספר דגשים כיצד אפשר לאתר נכס לרכישה, נכס שיענה על דרישותיו של הרוכש ובתקציב הכספי העומד לרשותו.

 

מתווך נדל"ן הינו שחקן משמעותי בהליך איתור הנכס

כפי שנראה בהמשך מאמר זה, ניתן למצוא ולאתר נכס לרכישה באמצות חיפוש באחד ממנועי החיפוש השונים למכירת נכסים או פנייה ישירה לבעל הנכס. יחד עם זאת, רכישת נדל"ן באמצעות מתווך נדל"ן תעניק יתרונות ברורים לרוכש בקניית הנכס על פני התעסקות עצמית שלו בהליך זה. איתור נכס לרכישה באמצעות מתווך נדל"ן יעניק לרוכש את היתרונות הבאים:

  • ודאות לגבי שוק הנדל"ן באזור הגאוגרפי בו נרכש הנכס. מתווך נדל"ן באופן טבעי בקיא יותר בשוק הדירות הקיים באזור בו הרוכש מעוניין לרכוש את הנכס כך שיוכל הוא לשתף אותו בפרטים קטנים אשר לא בהכרח יכול היה הרוכש לקבלם בכוחות עצמו.
  • מתווך נדל"ן הינו בעל מקצוע מנוסה אשר ראה דבר או שניים ולכן יוכל לסייע לרוכש להתאים למידותיו נכס רלוונטיי. לעיתים, בשל העדר ניסיון, יכול הרוכש לבצע טעויות בשלב איתור הנכס ורכישתו ולאחר מכן יצטער על כך. רכישת נכס באמצעות מתווך נדל"ן, תצמצם את הסיכון של הרוכש לבצע טעויות.
  • מתווך נדל"ן כשמו כן הוא ונועד לתווך בין הרוכש למוכר. לא אחת, עסקאות נדל"ן מתבטלות בשל חוסר מכנה משותף בין הצדדים והעדר תקשורת הדדית. מתווך נדל"ן אשר הינו גורם ניטרליי בעסקה, יוכל לגשר ולתווך בין המוכר לרוכש ולוודא כי הצדדים יצאו מרוצים מהעסקה.

חיפוש נכס לרכישה באמצעות מנועי החיפוש השונים

למרות חשיבותו של מתווך נדל"ן כשחקן מרכזי בהליך איתור הנכס ורכישתו הרי שניתן גם לאתר דירה באופן עצמאי באמצעות מנועי חיפוש שונים. יד 2 ורשתות חברתיות שונות הינן פלטפורמות נוחות לשימוש ואיתור נכסים לרכישה. רוכש המעוניין להתעסק בעצמו באיתור הנכס והתאמתו לצרכיו, יכול לעשות זאת באמצעות שימוש באחד ממנועי החיפוש השונים הקיימים.

עם איתור הנכס המבוקש, יש להתנהל מול המוכר באופן עצמאי ולוודא כי הנכס עונה לכלל הדרישות המצופות ממנו. כמו כן, יש לוודא כי ייתר הפעולות הרלוונטיות לרכישת הדירה כגון הבדיקות המשפטיות, שמאות וכו' מתבצעות על הצד הטוב ביותר ונעשות על ידי גורמי מקצוע מנוסים.

בדיקה פיסית של הנכס טרם קבלת החלטה

אין מצופה מרוכש לקנות נכס ללא בדיקתו וללא ביקור פיסי בו. כל רוכש המעוניין לקנות נדל"ן מבין ויודע כי טרם הנעת תהליך הרכישה יש לבקר בנכס ולוודא כי הוא תקין ועונה לצרכיו. כאשר אנו מדברים על בדיקת נכס טרם קבלת החלטה על רכישתו אנו מתכוונים על בדיקת הנכס באופן מעמיק יותר מסתם ביקור בדירה ובדיקת הצנרת שלה או מערכת החשמל.

בדיקה פיסית של הנכס לטעמנו צריכה לעשות בשעות לא שגרתיות כך שניתן יהיה לוודא כי אין המדובר בנכס בעייתי. לדוגמא, יש לבקר בסביבת הנכס בשעות הערב ולוודא כי המקום שקט ולא מרעיש. יש לנסות לתהות על קנקנם של דיירי הבניין ולוודא כי מדובר בשכנים טובים אשר לא יגרמו למריבות ובעיות אחרות.

כאשר בודקים את הנכס יש להזיז ריהוט הקיים בו ולוודא כי לא קיימת רטיבות בקירות הבית או סדקים. יש לבדוק את החלונות וכן ככל וניתן את צנרת הבית, זרם המים וכו'. פעמים רבות ישנן בעיות סמויות הקיימות בנכס אשר רק לאחר כניסה למגורים ניתן להבחין בהן. אמנם, בדיקה מעמיקה של הנכס לא בהכרח תמנע תקלות אלו אך בהחלט יכולה לצמצמן ולמנוע עסקה לא כדאית כבר בשלב הראשון של איתור הדירה.

 

ודאו כי הנכס עונה לציפיות שלכם ועומד בדרישותכם

לאחר איתור הנכס המתאים ובדיקתו הכללית, ויש לוודא כי תנאי העסקה ידועים, ברורים וניתן לעמוד בהם. לעיתים, מחיר הנכס המבוקש יהיה גבוה יותר מהתקציב העומד לרוכש ומאידך בעל הנכס יסרב להפחית ממחירו ולהתגמש לטובת הרוכש. תקציב כלכלי או העדר אישור לגובה משכנתא מהבנק בהחלט יכולים להוות מחסום לרכישת נכס ויש להיות ערוכים לכך. אין טעם להתחיל בבדיקת נכס אשר ברור כי לא ניתן יהיה לרכוש אותו בסופו של דבר.

בדיקת הנכס בהקשר לתיאום ציפיות רלוונטי אף עם בירור המצב אישי של הרוכש טרם התקשרות בעסקה. יש לוודא כי מיקום הנכס מתאים לרוכש מבחינת חינוך ילדיו, מרחק גאוגרפי מבית הספר או ממוסדות ממשלתיים אחרים וכן החברה שירכשו.

איתור נכון של נכס לרכישה משליך באופן ישיר על העסקה כולה ואף על רמת שביעות רצון הרוכש ממנו לאחר מכן. ככל ועסקת רכישת נדל"ן תתבצע באופן מושכל ומתוכנן, כך ניתן יהיה להימנע מביצוע טעויות.