אחד השיקולים המרכזיים העולים כאשר מעוניינים לבצע עסקת נדל"ן הוא האם יש לשכור את שירותיו של מתווך נדל"ן לצורך איתור הנכס המתאים או שמה מומלץ לבצע זאת באופן עצמאי ובכך לחסוך את דמי עמלת התיווך.

ייאמר כבר עתה כי לא ניתן לספק תשובה חד משמעית בנושא וכי כל רוכש רשאי לשקול את שיקוליו ולקבל החלטה מתאימה בעצמו. יחד עם זאת, לרכישת נכס באמצעות מתוך נדל"ן ישנם לא מעט יתרונות בולטים היכולים לחסוך לא מעט כאב ראש בהליך רכישת הנכס וכן גם לא מעט כספים. ייאמר כבר עתה כי לא ניתן לספק תשובה חד משמעית בנושא וכי כל רוכש רשאי לשקול את שיקוליו ולקבל החלטה מתאימה בעצמו. יחד עם זאת, לרכישת נכס באמצעות מתוך נדל"ן ישנם לא מעט יתרונות בולטים היכולים לחסוך לא מעט כאב ראש בהליך רכישת הנכס וכן גם לא מעט כספים. 


מדוע לא לרכוש נכס באמצעות מתווך

נדל"ן בטרם נתייחס ליתרונות הרבים הקיימים ברכישת נכס באמצעות מתווך נדל"ן נגע בשאלה עניינית מדוע בכל זאת ישנם רוכשים המעדיפים לבצע את הליך הרכישה ואיתור הנכס בכוחות עצמם מבלי להיזדקק למתווך נדל"ן. הסוגיה המרכזית המניע רוכשים לאתר נכס בכוחות עצמם ולפעול אל מול המוכר באופן עצמאי הוא דמי התיווך אשר גובה מתווך הנדל"ן. דמי התיווך הינם אחוז משווי הנכס ולעיתים יכולים להסתכם בעשרות אלפי שקלים. אין ספק כי מדובר בסכום לא קטן אשר לכאורה על פניו מהווה הוצאה כספית נוספת לעלויות רכישת הנכס הקיימות ממילא. מעבר לדמי התיווך אשר גובה מתווך הנדל"ן, לא נמצא שיקול אחר היכול להניע רוכש לבצע את איתור הנכס והתנהולת מול הרוכש שלא באמצעות עזרתו של מתווך נדל"ן. כפי שנראה בפסקה הבאה, לרכישת נכס באמצעות מתווך נדל"ן יתרונות רבים וכבדי משקל אשר בשקלול מכלול הדברים דמי התווך אשר גובה הוא מתגמדים אל מול יתרונותיו.

 

יתרונות ברכישת נדל"ן באמצעות מתווך נדל"ן 

רכישת נכס בין אם למגורים ובין אם להשקעה עבור רובנו הינו הליך זר, לא מוכר, ורב הנסתר על הגלוי. לרוב, מחירי השוק אינם ידועים לנו, תנאי המשכנתא אינם ברורים וכן אין אנו יודעים כיצד להתחיל לפעול ולהניע את תהליך הרכישה ואיתור הנכס. שכירת שירותיו של מתווך נדל"ן בהקשר זה יכולה לסייע לא מעט שכן למתווך נדל"ן קיימים היתרונות הבאים: 

• מתווך נדל"ן הינו גורם מקצועי המכיר את השוק הדיור ויודע היטב מהם מחירי השוק. רכישת דירה באופן עצמאי יכולה להיות לעיתים יקרה משווי השוק בעשרות אלפי שקלים זאת כאשר הרכוש אינו מכיר את שוק הנדל"ן ואינו מבין מהו מחירו הריאלי של הנכס.

 • למתווך נדל"ן מאגר עצום של נכסים ובאפשרותו להתאים את הנכס הראוי לרצונו של המוכר. שווי הנכס, מיקומו ונתונים אחרים עלולים להשפיע על הליך הרכישה, מתווך נדל"ן המכיר את השוק יוכל להמליץ לרוכש איזה נכס לרכוש וכן מה מתאים עבורו. 

• מתווך נדל"ן הוא הגורם המקשר בין המוכר לרוכש ויכול לפתור לא מעט בעיות העולות באופן טבעי במסגרת תהליך רכישת הנכס. פעמים רבות כאשר מתווך הנדל"ן מבחין כי המוכר מעלה דרישות שאינן רציונליות, יפעל להורידו לקרקע ולהבהיר לו כי לא כך הם פני הדברים.

 • בשל ניסיונו של מתווך הנדל"ן בשיווק נכסים ומכירתם, מכיר הוא בעלי מקצוע נוספים רלונטיים להליך רכישת הדירה אשר יוכלו לסייע לרוכש. עורך דין מקרקעין, שמאי, ייועץ משכנתאות וכו' אלו בעלי מקצוע אשר ללא ספק יזדקק להם הרוכש בהמשך תהליך רכישת הנכס. מתווך הנדל"ן יוכל לקשר את הרוכש עם גורמים אלו ואף יפעל עבורו לקבלת מחיר טוב יותר מזה המוצע בשוק. 


יתרונותיו של מתווך הנדל"ן עולים על חסרונותיו 

כפי שניתן לראות, למתווך נדל"ן ישנם לא מעט יתרונות אשר יכולים לסייע לרכוש נדל"ן בראש שקט ובמחיר שפוי. אמנם, מתווך הנדל"ן גובה את שכרו ובצדק אך יש לזכור כי דמי תיווך זה לעיתים יכולים להיות טיפה בים הגדול בהשוואה לחיסכון הכספי האדיר שניתן לחסוך אילו תתבצע עסקת הנדל"ן באופן עצמאי. לדוגמא, רוכש אשר אינו בקיא במחיר שוק עלול לרכוש נכס אשר ערכו הריאלי אינו משקף את נתוני העסקה ובכך, מבלי שידע, להוציא מכיסו כספים מיותרים. כמו כן, רוכש אשר אינו מכיר את שוק הנדל"ן באופן כללי עלול ליטול משכתנא יקרה אשר בסופו של יום תעלה לו יותר ממה שחסך. מתווך יוכל לקשר את הרוכש עם יועץ משכנתאות ובכך לחסוך לו לא מעט כספים. לעיתים ממבט ראשון נראה כי דמי התיווך אשר גובה מתווך נדל"ן הינם גובהים ואינם מוצדקים אך כאשר יורדים לפרטים הקטנים, מבינים כי מדובר בשירות אשר חוסך כאב ראש לא קטן וגם לא מעט כסף. 


איך לשלב בין הדברים ולאתר מתווך נדל"ן מקצועי 

 החלטתם לרכוש דירה זה הזמן לאתר את מתווך הנדל"ן הטוב ביותר שקיים באוזר מיקום הנכס ולפעול יחד עמו יד ביד למציאת הנכס המתאים עבורכם בתקציב אשר הכנתם מראש. ניתן לאתר מתווך נדל"ן באמצעות חיפוש במנועי החיפוש השונים וכן ניתן להיעזר במכרים ובני משפחה אחרים המכירים מתווכי נדל"ן. לאחר מציאת המתווך המתאים, יש לערוך עמו תיאום ציפיות ולוודא כי הדברים החשובים לכם במסגרת רכישת הנכס הובהרו לו. ניתן לסכם עם מתווך הנדל"ן את דמי שכר טרחתו בהתאם להסכמות שתגיעו עמו.