דילמת רכישת בית בפריפריה או במרכז הארץ פוקדת זוגות רבים המעוניים לרכוש דירה למגורים אשר תהיה קרובה למקום עבודתם אך מנגד תאפשר להם לעמוד בהחזר התשלומים השונים שנטלו לצורך רכישת הנכס. אין זה סוד כי רכישת נדל"ן במרכז הארץ הוא אינו עניין זול ופשוט גם כאשר מדובר בדירה קטנה וישנה.

במאמר זה נראה מה היתרונות של רכישת נדל"ן במרכז הארץ בדגש על שמירת איכות חיים גבוהה. נראה גם כיצד ניתן בכל זאת לגשר על המחיר העצום מצד אחד ברכישת נדל"ן במרכז הארץ לבין שמירה על גישה נוחה למקום העבודה בדגש על נוחות ונסיעה קצרה. במאמר זה נראה מה היתרונות של רכישת נדל"ן במרכז הארץ בדגש על שמירת איכות חיים גבוהה. נראה גם כיצד ניתן בכל זאת לגשר על המחיר העצום מצד אחד ברכישת נדל"ן במרכז הארץ לבין שמירה על גישה נוחה למקום העבודה בדגש על נוחות ונסיעה קצרה. 


למה בית במרכז הארץ? 

השיקול של רכישת בית במרכז הארץ לצורכי מגורים רלוונטי לרוכשים אשר מקום עבודתם נמצא באזור המרכז ובערים הסמוכות לו וברצונם להתגורר סמוך למקום עבודתם ככל שניתן. אמנם, מדינת ישראל מתפרסת על פני חלקים רחבים ושונים החל מדרומה ועד לצפונה אך זהו לא סוד כי מרכז העצבים שלה שוכן באזור תל אביב וסביבתה. ריכוז מקומות העבודה במרכז הארץ הביא עם השנים למצוקת נדל"ן וביקוש גבוה למגורים באזור זה על ידי זוגות רבים. אזור מרכז ישראל מרכז גם מקומות בילוי רבים וצעירים רבים מערים שונות בארץ נוהרים אליו בין אם לתקופות קצרות ובין אם להשתקע ממש. הביקוש למגורים במרכז הארץ הביא לנסיקת הנדל"ן בעיר תל אביב והערים הסמוכות לה ובפועל יוצא לעליית מחירי הדיור באופן לא פרופרציונלי ביחס לאזורים אחרים. 


בית במרכז הארץ ללא ספק מעניק יתרונות רבים 

מעבר לעליית ערך הנדל"ן הנמצא במרכז הארץ מידי שנה, לרכישת בית או דירה באזור מרכז הארץ יתרונות רבים:

 • בראש ובראשונה היתרון ברכישת נדל"ן במרכז הארץ מאפשר גישה נוחה למקום העבודה וממנו חזרה, אין צורך להרחיב אודות היתרון בלגור ליד מקום העבודה ובחיסכון זמן אדיר היוצא מעניין זה. אמנם, כפי שנראה בהמשך, יתרון זה עלול להוות חיסרון בחלק מהמקרים לאור הפקקים הרבים הנוצרים בכבישי המרכז במיוחד בשעות הבוקר ואחר הצהריים.

 • עליית ערך הנכס מידי שנה. מחירי הדיור בישראל באופן כללי ובמיוחד באזור מרכז הארץ במגמת עליה מתמדת בעשור האחרון. נכסים שונים במקומות שונים הכפילו ואף שילשו את ערכם. אדם המחזיק נכס במרכז הארץ יהנה מעליית ערך הנכס שברשותו.

 • השכרת הנכס בקלות ובמחיר גבוה. נכס במרכז הארץ כמעט אף פעם לא יעמוד ריק. בשל הביקוש העצום למגורים במרכז ישראל, רוכש המעוניין להעתיק את מקום מגוריו לאזור אחר יוכל בקלות להשכיר את הנכס השייך לו ובדמי השכירות שיקבל יוכל לשכור דירה או בית במקום אחר. 

• קרבה למקומות בילוי ונגישות לכלל מרכז העצבים של מדינת ישראל. מגורים במרכז הארץ יעניקו גישה נוחה וקרבה לכל עניין הנדרש במהלך החיים. לדוגמא, בעוד תושב הצפון המעוניין לצאת לחופשה בחו"ל יצטרך לנסוע כשעתיים לשדה התעופה הרי שאדם המתגורר במרכז הארץ יוכל לעשות זאת בדקות בודדות. 

בית במרכז הארץ לא מתאים לכל אחד 

מחירי הנדל"ן הבלתי נתפסים במרכז הארץ הדירו באופן טבעי רוכשים רבים וכאלה אשר ידם אינה משגת ליטול הלוואה לצורך רכישת נדל"ן. יש לזכור כי אמנם למגורים במרכז הארץ יתרונות רבים אך לעיתים יתרונות אלו עלולים לגרום ללא מעט חסרונות וכאבי ראש אחרים. ריכוז מקומות העבודה במרכז הארץ והצפיפות, גרמו לפקיקים עצומים בכבישי מרכז הארץ בפרט בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים. לעיתים, נסיעה של דקות בודדות יכולה להתארך באופן משמעותי והיתרון של מגורים בקרבת מקום העבודה נשחק. כמו כן, עליית הריבית וניפוח החזר המשכנתא הביאו להוצאה חודשית לתא המשפחתי באלפי שקלים נוספים וזוגות רבים מדווחים לאחרונה על קשיים כלכלים שונים. אין צורך להרחיב במילים אודות קשיים כלכלים המתרחשים בתא המשפחתי אשר עלולים לגרור קשיים נוספים אחרים. 


איך בכל זאת ניתן לשלב בין קרבה למרכז הארץ ורכישת נדל"ן במחיר שפוי 

עם השנים בשל הצפיפות הגבוהה במרכז הארץ בדגש על הערים תל אביב ורמת גן, החלו ערים נוספות הסמוכות להן להתפתח בקצב מסחרר. כך למשל, הערים ראש העין ובאר יעקב הפכו לערים מובילות בפני עצמן וזוגות רבים נהרו אליהן לצורך רכישת בית מגורים. הפתרון של רכישת בית מגורים בעיר סמוכה למרכז הארץ כגון ראש העין, לוד וכו' הביא לעליית מחירים משמעותית גם באזורים אלו. היום גם בערים אלו ספק אם ניתן לרכוש נדל"ן במחיר שווה לכל כיס אך עדין ניתן לומר כי זהו פתרון אפשרי למצוקת הנדל"ן הקיימת במרכז ישראל. פתרון נוסף היכול לגשר על מצוקת הנדל"ן במרכז הארץ, מחירו הגבוה לצד הפקקים האדירים הקיימים בכבישים הוא רכישת בית באחד מערי הפריפריה והתניידות למקום העבודה בתחבורה ציבורית. אמנם, לשיפור התחבורה הציבורית בישראל ישנה עוד כברת דרך לא מעטה אך בהחלט ניתן להתנייד למקום העבודה מערים שונות כגון חדרה וכו' באמצעות רכבת ובכך לחסוך בזמן ובכסף. לסיכום, רוכש המעוניין להיות קרוב למרכז ישראל משיקולים כאלה ואחרים אך אין באפשרותו לרכוש דירה במרכז הארץ, יוכל לגשר על מכשול זה באמצעות רכישת דירה באחת ערי הפריפירה ולהתנייד בתוך פרק זמן קצר יחסית באמצעות תחבורה ציבורית למקום עבודתו ואזור המרכז.